zavřít
Zdeněk Žák

politik

Věk:
54
Narození:
2. 7. 1968 , Valašské Meziříčí, Československo
Znamení:
rak   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 12 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Zdeněk Žák je bývalý náměstek ministra dopravy a bývalý generální inspektor Českých drah (později Drážní inspekce). Od července 2013 do ledna 2014 byl ministrem dopravy ve vládě Jiřího Rusnoka.V roce 1996 absolvoval Fakultu elektrotechniky a informatiky Vysokého učení technického v Brně (získal titul Bc.). V roce 1995 byl dva roky ve funkci vládního rady na Ministerstvu dopravy a spojů a později na generálním ředitelství Českých drah poradcem vrchního ředitele Divize dopravní cesty. V letech 1997 až 1998 byl tajemníkem Správní rady ČD, další dva roky působil jako ředitel odboru vnějších vztahů Českých drah. V roce 2000 se stal poradcem předsedy vlády Miloše Zemana pro oblast dopravy, infrastruktury a telekomunikací a o rok později byl jmenován generálním inspektorem Českých drah, odkud po reorganizaci přešel od roku 2003 do funkce generálního inspektora Drážní inspekce. V lednu 2006 byl odvolán, tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský mu vyčítal nesrovnalosti v hospodaření; vytýkáno mu bylo i to, že za tři roky jeho působení Drážní inspekce nevyšetřila jedinou nehodu.Následně odešel do Bruselu jako zmocněnec pro přípravu agendy českého předsednictví EU v oblasti dopravy. V roce 2008 byl jmenován odborným smluvním poradcem pro strategické projekty ČR v oblasti logistiky a kombinované dopravy.V lednu 2009 se stal náměstkem ministra dopravy Petra Bendla, o měsíc později byl zvolen členem a předsedou Dozorčí rady Českých drah. V obou funkcích poukazoval na vysoké platy manažerů Českých drah a chtěl odvolat generálního ředitele ČD Petra Žaludu. V dubnu 2009 skončil na pozici náměstka ministra dopravy. Podle svých slov požádal o uvolnění z funkce sám poté, co mu neznámý muž v supermarketu naznačil, že by se jeho rodina mohla ocitnout v nebezpečí. Proto také požádal o policejní ochranu. Ministr Bendl ale tvrdil, že ho odvolal sám pro ztrátu důvěry. O několik dní později byl odvolán i z místa člena a předsedy Dozorčí rady Českých drah.Poté začal působit jako odborný konzultant v oblasti spolehlivosti a bezpečnosti velkých projektů infrastruktury, především v zahraničí.Do politiky se vrátil, když 4. července 2013 přijal nabídku designovaného premiéra Jiřího Rusnoka vést ministerstvo dopravy v jeho vládě.Prezident Miloš Zeman jej do funkce jmenoval 10. července 2013.Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval v Praze jako lídr SPOZ namísto původně zamýšleného lídra, podnikatele Miroslava Šloufa, do sněmovny však zvolen nebyl. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Zdeněk Žák je bývalý náměstek ministra dopravy a bývalý generální inspektor Českých drah (později Drážní inspekce). Od července 2013 do ledna 2014 byl ministrem dopravy ve vládě Jiřího Rusnoka.

V roce 1996 absolvoval Fakultu elektrotechniky a informatiky Vysokého učení technického v Brně (získal titul Bc.). V roce 1995 byl dva roky ve funkci vládního rady na Ministerstvu dopravy a spojů a později na generálním ředitelství Českých drah poradcem vrchního ředitele Divize dopravní cesty. V letech 1997 až 1998 byl tajemníkem Správní rady ČD, další dva roky působil jako ředitel odboru vnějších vztahů Českých drah. V roce 2000 se stal poradcem předsedy vlády Miloše Zemana pro oblast dopravy, infrastruktury a telekomunikací a o rok později byl jmenován generálním inspektorem Českých drah, odkud po reorganizaci přešel od roku 2003 do funkce generálního inspektora Drážní inspekce. V lednu 2006 byl odvolán, tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský mu vyčítal nesrovnalosti v hospodaření; vytýkáno mu bylo i to, že za tři roky jeho působení Drážní inspekce nevyšetřila jedinou nehodu.

Následně odešel do Bruselu jako zmocněnec pro přípravu agendy českého předsednictví EU v oblasti dopravy. V roce 2008 byl jmenován odborným smluvním poradcem pro strategické projekty ČR v oblasti logistiky a kombinované dopravy.

V lednu 2009 se stal náměstkem ministra dopravy Petra Bendla, o měsíc později byl zvolen členem a předsedou Dozorčí rady Českých drah. V obou funkcích poukazoval na vysoké platy manažerů Českých drah a chtěl odvolat generálního ředitele ČD Petra Žaludu. V dubnu 2009 skončil na pozici náměstka ministra dopravy. Podle svých slov požádal o uvolnění z funkce sám poté, co mu neznámý muž v supermarketu naznačil, že by se jeho rodina mohla ocitnout v nebezpečí. Proto také požádal o policejní ochranu. Ministr Bendl ale tvrdil, že ho odvolal sám pro ztrátu důvěry. O několik dní později byl odvolán i z místa člena a předsedy Dozorčí rady Českých drah.

Poté začal působit jako odborný konzultant v oblasti spolehlivosti a bezpečnosti velkých projektů infrastruktury, především v zahraničí.
Do politiky se vrátil, když 4. července 2013 přijal nabídku designovaného premiéra Jiřího Rusnoka vést ministerstvo dopravy v jeho vládě.

Prezident Miloš Zeman jej do funkce jmenoval 10. července 2013.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval v Praze jako lídr SPOZ namísto původně zamýšleného lídra, podnikatele Miroslava Šloufa, do sněmovny však zvolen nebyl.

Zdeněk Žák v našich článcích

  • Prostě jel načerno

    Prostě jel načerno

    28. 11. 2014 14:40 Nejmenovaný list patřící vydavatelství jednoho nejmenovaného magnáta (a ministra financí) přišel s dramatickou zprávou, že exministr dopravy a bývalý drážní šéfinspektor Zdeněk Žák jel načerno vlakem. Skandál minimálně kosmických rozměrů. A my na to říkáme – jako pán!… více

  • Zemětřesení v Drahách a konec ministra Prachaře

    Zemětřesení v Drahách a konec ministra Prachaře

    12. 11. 2014 12:13 Antonín Prachař už není ministrem dopravy. Ještě v pondělí vyhodil generálního ředitele Českých drah Daniela Kurucze a nahradil ho Pavlem Krtkem. Kurucze přitom začátkem letošního roku sám uvedl do funkce. Ve středu chystal ministr na další rošádu, tentokrát ve vedení Drážní inspekce, ale skončil sám. Andreji Babišovi s dlouhodobě kritizovaným ministrem došla trpělivost.… více

Mohli by vás také zajímat…