zavřít
Wassily Leontief

ekonomický poradce

Narození:
5. 8. 1906 , Sankt Petěrburg, Rusko
Úmrtí:
5. 2. 1999  ve věku 92 let,  New York, USA  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Wassily Leontief byl ekonomický poradce, nositel Ceny Švédské říšské banky za ekonomii (CEAN). Wassily Leontief byl synem profesora ekonomie. K jeho prvním vzpomínkám patřil hluboký smutek v den, kdy zemřel L. N. Tolstoj. Když bylo W. Leontiefovi osm, začala 1. světová válka, v jedenácti letech viděl řečnit V. I. Lenina před Zimním palácem. V roce 1921 nastoupil Wassily Leontief na leningradskou univerzitu. Zde začal studovat filozofii a sociologii, později ekonomii. Po absolutoriu v roce 1925 odejel do německého Berlína. Zde ve svých dvaadvaceti letech obhájil doktorát. V letech 1927 - 1930 pracoval ve funkci výzkumného pracovníka v Institutu světové ekonomiky kielské univerzity. Jeden rok pracoval jako ekonomický poradce čínských železnic. V roce 1931 emigroval Wassily Leontief do USA a začal pracovat v Národním úřadě pro ekonomický výzkum. Odtud po roce odešel na Harvardovu univerzitu a vyučoval zde ekonomii. Řádným profesorem se stal v roce 1946. V roce 1948 se podílel na vzniku ekonomického výzkumného projektu, jehož ředitelem byl až do roku 1973. V roce 1975 byl jmenován ředitelem Institutu pro ekonomickou analýzu na newyorské univerzitě. Ve vědecké kariéře se Wassily Leontief zaměřil na rozvoj kvantitativních metod empirického ekonomického výzkumu. Rozpracoval metodu analýzy meziodvětvových vztahů. Uznání získaly jeho názory o empirickém ověřování teorií. V roce 1973 byla Wassily Leontiefovi udělena Cena CEAN za rozvinutí metody příjmu a vydání a za její aplikace na důležité ekonomické problémy. Odborné práce Wassily Leontifa: Wassily Leontif se zabýval vlivem ekonomického růstu na narušování životního prostředí a zajímal se o obecnější problémy, jako otázky sociální a hospodářské politiky, otázky evolučních i revolučních změn v ekonomice a politice. Struktura americké ekonomiky - 1919 - 1939, spoluautorská práce Ekonomické otázky meziodvětvových vztahů Eseje o ekonomii Budoucnost světové ekonomie Empirická aplikace rovnovážné analýzy …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Wassily Leontief byl ekonomický poradce, nositel Ceny Švédské říšské banky za ekonomii (CEAN).

Wassily Leontief byl synem profesora ekonomie. K jeho prvním vzpomínkám patřil hluboký smutek v den, kdy zemřel L. N. Tolstoj.

Když bylo W. Leontiefovi osm, začala 1. světová válka, v jedenácti letech viděl řečnit V. I. Lenina před Zimním palácem.

V roce 1921 nastoupil Wassily Leontief na leningradskou univerzitu. Zde začal studovat filozofii a sociologii, později ekonomii. Po absolutoriu v roce 1925 odejel do německého Berlína. Zde ve svých dvaadvaceti letech obhájil doktorát. V letech 1927 - 1930 pracoval ve funkci výzkumného pracovníka v Institutu světové ekonomiky kielské univerzity. Jeden rok pracoval jako ekonomický poradce čínských železnic.

V roce 1931 emigroval Wassily Leontief do USA a začal pracovat v Národním úřadě pro ekonomický výzkum. Odtud po roce odešel na Harvardovu univerzitu a vyučoval zde ekonomii. Řádným profesorem se stal v roce 1946. V roce 1948 se podílel na vzniku ekonomického výzkumného projektu, jehož ředitelem byl až do roku 1973. V roce 1975 byl jmenován ředitelem Institutu pro ekonomickou analýzu na newyorské univerzitě.

Ve vědecké kariéře se Wassily Leontief zaměřil na rozvoj kvantitativních metod empirického ekonomického výzkumu. Rozpracoval metodu analýzy meziodvětvových vztahů. Uznání získaly jeho názory o empirickém ověřování teorií.

V roce 1973 byla Wassily Leontiefovi udělena Cena CEAN za rozvinutí metody příjmu a vydání a za její aplikace na důležité ekonomické problémy.

Odborné práce Wassily Leontifa:

Wassily Leontif se zabýval vlivem ekonomického růstu na narušování životního prostředí a zajímal se o obecnější problémy, jako otázky sociální a hospodářské politiky, otázky evolučních i revolučních změn v ekonomice a politice.

Struktura americké ekonomiky - 1919 - 1939, spoluautorská práce
Ekonomické otázky meziodvětvových vztahů
Eseje o ekonomii
Budoucnost světové ekonomie
Empirická aplikace rovnovážné analýzy