zavřít
Thomas Gresham

diplomat, obchodník, finančník

Narození:
1519 , Londýn, Anglie
Úmrtí:
21. 11. 1579  ve věku 60 let,  Londýn, Anglie  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

„Banality se řeší okamžitě, věci zásadní nikdy. Správná politika je taková, která znamená půjčit si v zahraničí co nejméně, ale tak, aby bylo možno obnovit čistotu systému kovových peněz“. Thomas Gresham Thomas Gresham byl anglický finančník, obchodník a diplomat, zakladatel londýnské burzy. Thomas Gresham vystudoval prestižní Cambridgeskou univerzitu. Po studiích získal první praktické zkušenosti v obchodní firmě svého strýce, sira Johna Greshama. Zde zůstal osm let a poté se rozhodl usadit se v Nizozemí, kde začal pracovat jako obchodní zástupce. O jeho schopnosti a znalosti se začal zajímat anglický král Jindřich VIII. (1491 – 1547). V roce 1552, když bylo Greshamovi 33 let, se anglická vláda dostala do velkých finančních potíží. Antverpám dlužila na úrocích 40 000 liber. Oslovila tedy Greshama, aby předložil návrhy na řešení této složité finanční situace. Gresham navrhuje přijetí několika různorodých metod. Gresham navrhne, aby angličtí kapitáni mohli vyplout za obchodem jen tehdy, pokud majitelé dotyčných firem půjčí králi v kursu platném v Antverpách. Ten je pak v Londýně proplácen v jiném, pro krále výhodnějším kurzu. Thomas Gresham působil v Antverpách jako diplomat a velice se osvědčil. Za pomocí peněz získával i důvěrné a přísně tajné informace. Se značným předstihem se dozvěděl p chystané nizozemské revoluci i o chystané válce mezi Španělskem a Anglií. Gresham využíval toho, že španělští činitelé mají rádi peníze a toho náležitě využíval. Díky Greshamovým zprávám se Anglie vždy s předstihem dokázala náležitě vojensky připravit. Thomas Gresham dokázal bravurně i pašovat. Z Nizozemí do Anglie dopravil velké množství munice. Navenek to vypadalo, že obchoduje se zbožím z hedvábného sametu, ale přes Lamanšský průliv dokázal přesunout ze zbrojnice ve vlámském Mechelenu 2000 kusů lehkých krunýřů chránících prsa a záda vojáků. Tyto krunýře byly majetkem španělského krále. Sir Thomas Gresham založil v roce 1565 v Londýně Královskou burzu. Otevřena byla v roce 1571. Jako vzor Greshamovi posloužila burza v Antverpách. Pro založení londýnské burzy měl ale požadavek, aby mu město poskytlo pozemek s tím, že si v budově zřídí vlastní obchod. Městská rada Londýna mu předala zdarma pozemek, na kterém vyrostla první londýnská burza. Zde si Gresham jako zdatný obchodník zřídil obchodní prostory, které mu na nájmu vynášely 700 liber ročně. Thomas Gresham se v roce 1544 oženil s Anne Fernleyovou, vdovou po londýnském obchodníkovi Williamu Readovi. Měli spolu jediného syna, který však zemřel v mladém věku. Thomas Gresham byl pověstný svojí nevěrou, ze které se narodila jeho dcera Anne. Ta si vzala místního podnikatele sira Nathaniela Bacona, který byl nevlastním bratrem anglického filozofa Francise Bacona. Thomas Gresham zemřel náhle, zřejmě na mrtvici. Byl pohřben v londýnském kostele St. Helen´s Bishopsgate. Své příjmy z burzy odkázal Gresham učilišti, které tak mohlo zadarmo vzdělávat Londýňany. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

„Banality se řeší okamžitě, věci zásadní nikdy. Správná politika je taková, která znamená půjčit si v zahraničí co nejméně, ale tak, aby bylo možno obnovit čistotu systému kovových peněz“. Thomas Gresham

Thomas Gresham byl anglický finančník, obchodník a diplomat, zakladatel londýnské burzy.

Thomas Gresham vystudoval prestižní Cambridgeskou univerzitu. Po studiích získal první praktické zkušenosti v obchodní firmě svého strýce, sira Johna Greshama. Zde zůstal osm let a poté se rozhodl usadit se v Nizozemí, kde začal pracovat jako obchodní zástupce. O jeho schopnosti a znalosti se začal zajímat anglický král Jindřich VIII. (1491 – 1547).

V roce 1552, když bylo Greshamovi 33 let, se anglická vláda dostala do velkých finančních potíží. Antverpám dlužila na úrocích 40 000 liber. Oslovila tedy Greshama, aby předložil návrhy na řešení této složité finanční situace. Gresham navrhuje přijetí několika různorodých metod.

Gresham navrhne, aby angličtí kapitáni mohli vyplout za obchodem jen tehdy, pokud majitelé dotyčných firem půjčí králi v kursu platném v Antverpách. Ten je pak v Londýně proplácen v jiném, pro krále výhodnějším kurzu.

Thomas Gresham působil v Antverpách jako diplomat a velice se osvědčil. Za pomocí peněz získával i důvěrné a přísně tajné informace. Se značným předstihem se dozvěděl p chystané nizozemské revoluci i o chystané válce mezi Španělskem a Anglií. Gresham využíval toho, že španělští činitelé mají rádi peníze a toho náležitě využíval. Díky Greshamovým zprávám se Anglie vždy s předstihem dokázala náležitě vojensky připravit.

Thomas Gresham dokázal bravurně i pašovat. Z Nizozemí do Anglie dopravil velké množství munice. Navenek to vypadalo, že obchoduje se zbožím z hedvábného sametu, ale přes Lamanšský průliv dokázal přesunout ze zbrojnice ve vlámském Mechelenu 2000 kusů lehkých krunýřů chránících prsa a záda vojáků. Tyto krunýře byly majetkem španělského krále.

Sir Thomas Gresham založil v roce 1565 v Londýně Královskou burzu. Otevřena byla v roce 1571. Jako vzor Greshamovi posloužila burza v Antverpách. Pro založení londýnské burzy měl ale požadavek, aby mu město poskytlo pozemek s tím, že si v budově zřídí vlastní obchod. Městská rada Londýna mu předala zdarma pozemek, na kterém vyrostla první londýnská burza. Zde si Gresham jako zdatný obchodník zřídil obchodní prostory, které mu na nájmu vynášely 700 liber ročně.

Thomas Gresham se v roce 1544 oženil s Anne Fernleyovou, vdovou po londýnském obchodníkovi Williamu Readovi. Měli spolu jediného syna, který však zemřel v mladém věku. Thomas Gresham byl pověstný svojí nevěrou, ze které se narodila jeho dcera Anne. Ta si vzala místního podnikatele sira Nathaniela Bacona, který byl nevlastním bratrem anglického filozofa Francise Bacona.

Thomas Gresham zemřel náhle, zřejmě na mrtvici. Byl pohřben v londýnském kostele St. Helen´s Bishopsgate. Své příjmy z burzy odkázal Gresham učilišti, které tak mohlo zadarmo vzdělávat Londýňany.