zavřít
Pierre Omidyar

podnikatel

Věk:
56
Narození:
21. 6. 1967 , Paříž, Francie
Znamení:
blíženci   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Na počátku dnešní nejznámější internetové aukce prý stojí záliba Pierra Omidyara ve sbírání plastikových zvířátek užívaných jako podavače bonbonů PEZ. Pierre údajně přemýšlel, jak by spolu mohli obchodovat jednotliví sběratelé a vymyslel něco, co se stalo předchůdcem dnešní eBay. Pierre se narodil 21. června 1967 v Paříži v rodině íránských přistěhovalců. Rodina se však brzy rozhodla pro odchod do Spojených států, kde jeho otec pracoval jako doktor. Malý Pierre si odmalička oblíbil počítače a tak se nebylo čemu divit, když v roce 1988 úspěšně ukončil bakalářský stupeň v oboru počítačů na Tufts University. Po dokončení univerzity začal Pierre pracovat pro firmu Laris, což byla pobočka známé společnosti Apple. Pierrovou úlohou byl vývoj softwaru pro Macintosh. V roce 1991 však již se třemi svými kolegy založil společnost Ink Development Corp., která byla později přejmenována na eShop Inc. Pro tu pracoval až do roku 1994, kdy přešel k General Magic, společnosti zabývající se mobilní komunikací. Znaška eShop pak byla v roce 1996 odprodána Microsoftu. Pierre v té době žil v San Franciscu, kde také potkal svoji pozdější ženu Pamelu. Právě té se svěřil se svou zálibou ve sběru hraček firmy PEZ a v roce 1995 založil stránku nazvanou Auction Web, která měla usnadnit vyměňování všemožných věcí za pomoci webu. Služba zaznamenala okamžitý úspěch. Omidyar původně službu plánoval jako neplacenou, nicméně po chvíli si začal účtovat malý podíl z každého uskutečněného obchodu. Získané peníze mu umožnily pokrýt provozní náklady a dále rozvíjet poskytované služby. Brzy došlo k tomu, že výnosy z Auction Webu byly větší, než Pierrova mzda v General Magic, a tak nechal práci být a naplno se začal věnovat své stránce. Dobře udělal, počet uživatelů prudce rostl. V roce 1998, kdy společnost již pod názvem eBay vstoupila na burzu, měla již více než milion registrovaných uživatelů. Na konci téhož roku Omidyarův majetek odhadoval na 3 miliardy dolarů. Jelikož pochopil, že ne vedení společnosti by sám nemusel stačit, přizval si profesionálku – Meg Whitmanovou – ta je v čele společnosti dodnes. Společnost eBay dále utěšeně rostla, dnes má již něco okolo 100 miliónů uživatelů. A zdaleka se neomezovala jen na Spojené státy, získala pozice i v Evropě a v Asii. V současnosti jsou prý jedněmi z prioritních trhů Čína a Indie, které jsou považovány za země budoucnosti z hlediska internetového obchodu. Žebříček Forbesu pro rok 2006 zařadil Omidyara na 43. místo v pořadí světových boháčů s majetkem těsně přes deset miliard dolarů. Vedení společnosti ze značné míry leží na Whitmanové, Omidyar se s manželkou věnuje charitě. Své alma mater věnoval sto milionů dolarů, aby pomohla lidem z rozvojových zemí setřást ze sebe břímě chudoby. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Na počátku dnešní nejznámější internetové aukce prý stojí záliba Pierra Omidyara ve sbírání plastikových zvířátek užívaných jako podavače bonbonů PEZ. Pierre údajně přemýšlel, jak by spolu mohli obchodovat jednotliví sběratelé a vymyslel něco, co se stalo předchůdcem dnešní eBay.

Pierre se narodil 21. června 1967 v Paříži v rodině íránských přistěhovalců. Rodina se však brzy rozhodla pro odchod do Spojených států, kde jeho otec pracoval jako doktor. Malý Pierre si odmalička oblíbil počítače a tak se nebylo čemu divit, když v roce 1988 úspěšně ukončil bakalářský stupeň v oboru počítačů na Tufts University.

Po dokončení univerzity začal Pierre pracovat pro firmu Laris, což byla pobočka známé společnosti Apple. Pierrovou úlohou byl vývoj softwaru pro Macintosh. V roce 1991 však již se třemi svými kolegy založil společnost Ink Development Corp., která byla později přejmenována na eShop Inc. Pro tu pracoval až do roku 1994, kdy přešel k General Magic, společnosti zabývající se mobilní komunikací. Znaška eShop pak byla v roce 1996 odprodána Microsoftu.

Pierre v té době žil v San Franciscu, kde také potkal svoji pozdější ženu Pamelu. Právě té se svěřil se svou zálibou ve sběru hraček firmy PEZ a v roce 1995 založil stránku nazvanou Auction Web, která měla usnadnit vyměňování všemožných věcí za pomoci webu. Služba zaznamenala okamžitý úspěch.

Omidyar původně službu plánoval jako neplacenou, nicméně po chvíli si začal účtovat malý podíl z každého uskutečněného obchodu. Získané peníze mu umožnily pokrýt provozní náklady a dále rozvíjet poskytované služby. Brzy došlo k tomu, že výnosy z Auction Webu byly větší, než Pierrova mzda v General Magic, a tak nechal práci být a naplno se začal věnovat své stránce.

Dobře udělal, počet uživatelů prudce rostl. V roce 1998, kdy společnost již pod názvem eBay vstoupila na burzu, měla již více než milion registrovaných uživatelů. Na konci téhož roku Omidyarův majetek odhadoval na 3 miliardy dolarů. Jelikož pochopil, že ne vedení společnosti by sám nemusel stačit, přizval si profesionálku – Meg Whitmanovou – ta je v čele společnosti dodnes.

Společnost eBay dále utěšeně rostla, dnes má již něco okolo 100 miliónů uživatelů. A zdaleka se neomezovala jen na Spojené státy, získala pozice i v Evropě a v Asii. V současnosti jsou prý jedněmi z prioritních trhů Čína a Indie, které jsou považovány za země budoucnosti z hlediska internetového obchodu.

Žebříček Forbesu pro rok 2006 zařadil Omidyara na 43. místo v pořadí světových boháčů s majetkem těsně přes deset miliard dolarů. Vedení společnosti ze značné míry leží na Whitmanové, Omidyar se s manželkou věnuje charitě. Své alma mater věnoval sto milionů dolarů, aby pomohla lidem z rozvojových zemí setřást ze sebe břímě chudoby.