zavřít
Petr Kajnar

politik, devátý primátor města Ostravy

Věk:
65
Narození:
28. 1. 1956 , Ostrava, Československo
Znamení:
vodnář   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 8 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Petr Kajnar je český politik, devátý primátor města Ostravy. Ve funkci je od listopadu 2006. Zvolen byl za Českou stranu sociálně demokratickou, jako druhý primátor města Ostravy za tuto stranu od roku 1990. V letech 2004 až 2012 působil také jako zastupitel Moravskoslezského kraje. Vzdělání a profeseVystudoval technickou kybernetiku na Vysokém učení technickém v Brně (1982). Působil na pozici ředitele vojenského opravárenského podniku nebo zástupce generálního ředitele Ostravských vodáren a kanalizací. Mluví anglicky a německy, pasivně umí rusky a polsky. Politická kariéraStal se signatářem Charty 77, po listopadu 1989 se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Ostravě. Poprvé byl Petr Kajnar zvolen členem Zastupitelstva města Ostravy na roky 1990–1994. Kandidoval za Občanské fórum a po jeho rozštěpení v roce 1991 byl členem Občanského hnutí. Znovu byl zvolen členem zastupitelstva města v roce 2002. Členem ČSSD je od roku 1997. V letech 2002–2006 působil ve funkci investičního náměstka ostravského primátora. Primátorem města Ostravy se stal v listopadu 2006 po uzavření koalice s ODS. Ta sice v komunálních volbách zvítězila, avšak nebyla schopna složit většinovou koalici. Její lídr, RNDr. Lukáš Ženatý, Ph.D., se stal prvním náměstkem primátora. Petr Kajnar byl zvolen 42 hlasy zastupitelů. V komunálních volbách v roce 2010 ČSSD porazila ODS o 13,6 % a Kajnar obhájil pozici ostravského primátora. Na následující čtyři roky byla opět uzavřena koalice ČSSD a ODS.Podobně jako jeho předchůdce i on hájil kontroverzní projekt na území bývalé koksovny Karolina. Proslul také některými kontroverzními výroky, např. že „stromy do centra města nepatří“ nebo že „knihovna je dnes v době internetu přežitek“.Z funkce investičního náměstka i primátora prosazoval postupnou výstavbu průmyslových zón v Mošnově a v Hrabové, které město buduje postupně od roku 2004.Na konci ledna 2014 navrhla místní organizace ČSSD v Ostravě-Porubě, aby bylo Kajnarovi zrušeno členství v ČSSD (pro tento návrh hlasovalo 101 lidí ze 119 zúčastněných). Důvodem byly žaloby na kandidátky, které podával před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013. Návrh na zrušení členství ještě musí potvrdit okresní výkonný výbor strany. RodinaJe podruhé ženatý, má čtyři děti. Jeho dcera z prvního manželství Zuzana (* 1982) je herečka. Jeho bývalým švagrem je Lubomír Zaorálek. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Petr Kajnar je český politik, devátý primátor města Ostravy. Ve funkci je od listopadu 2006. Zvolen byl za Českou stranu sociálně demokratickou, jako druhý primátor města Ostravy za tuto stranu od roku 1990. V letech 2004 až 2012 působil také jako zastupitel Moravskoslezského kraje.
Vzdělání a profese
Vystudoval technickou kybernetiku na Vysokém učení technickém v Brně (1982). Působil na pozici ředitele vojenského opravárenského podniku nebo zástupce generálního ředitele Ostravských vodáren a kanalizací. Mluví anglicky a německy, pasivně umí rusky a polsky.

Politická kariéra
Stal se signatářem Charty 77, po listopadu 1989 se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Ostravě. Poprvé byl Petr Kajnar zvolen členem Zastupitelstva města Ostravy na roky 1990–1994. Kandidoval za Občanské fórum a po jeho rozštěpení v roce 1991 byl členem Občanského hnutí. Znovu byl zvolen členem zastupitelstva města v roce 2002. Členem ČSSD je od roku 1997.

V letech 2002–2006 působil ve funkci investičního náměstka ostravského primátora. Primátorem města Ostravy se stal v listopadu 2006 po uzavření koalice s ODS. Ta sice v komunálních volbách zvítězila, avšak nebyla schopna složit většinovou koalici. Její lídr, RNDr. Lukáš Ženatý, Ph.D., se stal prvním náměstkem primátora. Petr Kajnar byl zvolen 42 hlasy zastupitelů. V komunálních volbách v roce 2010 ČSSD porazila ODS o 13,6 % a Kajnar obhájil pozici ostravského primátora. Na následující čtyři roky byla opět uzavřena koalice ČSSD a ODS.

Podobně jako jeho předchůdce i on hájil kontroverzní projekt na území bývalé koksovny Karolina. Proslul také některými kontroverzními výroky, např. že „stromy do centra města nepatří“ nebo že „knihovna je dnes v době internetu přežitek“.

Z funkce investičního náměstka i primátora prosazoval postupnou výstavbu průmyslových zón v Mošnově a v Hrabové, které město buduje postupně od roku 2004.

Na konci ledna 2014 navrhla místní organizace ČSSD v Ostravě-Porubě, aby bylo Kajnarovi zrušeno členství v ČSSD (pro tento návrh hlasovalo 101 lidí ze 119 zúčastněných). Důvodem byly žaloby na kandidátky, které podával před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013. Návrh na zrušení členství ještě musí potvrdit okresní výkonný výbor strany.

Rodina
Je podruhé ženatý, má čtyři děti. Jeho dcera z prvního manželství Zuzana (* 1982) je herečka. Jeho bývalým švagrem je Lubomír Zaorálek.

Petr Kajnar v našich článcích

 • Ostrava před volbami: získá primátor Kajnar třetí mandát?

  Ostrava před volbami: získá primátor Kajnar třetí mandát?

  8. 10. 2014 20:27 Ostrava patří k městům s dlouhodobě stabilní politickou scénou: již tři období za sebou tam vládne ČSSD, od roku 2006 je primátorem Petr Kajnar. Jenže ten letos nekandiduje za mateřskou sociální demokracii, s níž se rozešel ve zlém, ale za vlastní Ostravské fórum. Od ODS se zas odrodil jeho náměstek Dalibor Madej, který kandiduje za nové hnutí Toyrové. Silnou pozici tu má také regionální hnutí Ostravak. … více

 • O rázovitém kraji s lídrem kandidátky socdem Petrem Kajnarem

  Parlamentnílisty.cz, 17. 9. 2020 ROZHOVOR Petr Kajnar je v Moravskoslezském kraji známým politikem, osm let působil jako primátor Ostravy. V nadcházejících krajských volbách je lídrem ČSSD. S jakým programem jde do voleb? Kam chce v příštích čtyřech letech kraj posunout? … více

 • Z Kajnara chtějí mít spolustraníci hejtmana

  Novinky, 2. 12. 2019 Ostravský exprimátor a stávající předseda ostravské ČSSD Petr Kajnar povede za rok kandidátku sociální demokracie v krajských volbách v Moravskoslezském kraji. Rozhodli o tom delegáti pondělní krajské konference soc. dem. v Ostravě. Kajnarovi neuškodily ani nedávné kontroverzní výroky k případu údajně ponižovaných seniorů, od delegátů získal drtivou většinu hlasů. Definitivní potvrzení jeho kandidatury musí ještě vystavit celostátní vedení strany. … více

 • Pokálené starce a pokálenou ČSSD spojuje strach ze samoty

  Extra.cz, 29. 11. 2019 GLOSA: Bývalý primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) se nelichotivě vyjádřil o seniorech. Hovořil o dementních pokálených starcích. Petr Kajnar nechápe, že moderního politika charakterizuje nejen obsah slov, ale také forma a styl, jakým hovoří k voličům. Na začátku volebních preferencí jsou pokálení starci, na konci pak strachy pokálená sociální demokracie. … více