zavřít
Oleg Děripaska

ruský oligarcha

Věk:
55
Narození:
2. 1. 1968 , Dzeržinskyj, SSSR
Znamení:
kozoroh   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Díky vytrvalému růstu se Oleg Děripaska stal na začátku roku 2007 nejbohatším Rusem, podle ruského časopisu Finans těsně předstihl svého krajana pobývajícího v Británii Romana Abramoviče. A pokud lze věřit číslu 21,5 miliard dolarů, na kolik Finans odhadl jeho jmění, mohl by jako jediný Rus nakouknout do Top 10 Forbesu pro rok 2007. Hliníkový král, jak se Děripaskovi přezdívá, se narodil 2. ledna 1968 ve městě jménem Dzeržinskij, pojmenovaném po slavném zakladateli Všeruské mimořádné komise pro boj proti kontrarevoluci, sabotáž a spekulaci (Čeky). Vystudoval na Fakultě fyziky Lomonosovy státní univerzity v Moskvě, dokonce s vyznamenáním. Ve chvíli, kdy se hroutil Sovětský svaz, bylo Děripaskovi pouhých dvacet tři let, dokázal se však chopit svojí příležitosti, brzy se uchytil na trhu s kovy, do byznysu ho přivedl oligarcha Michail Čornyj. Ten se s ním mimochodem dnes soudí o miliardy dolarů. Stejně jako ostatní ruští oligarchové, měl i Děripaska úzké vztahy s Kremlem, což se v té době vyplácelo. Stál tak v čele několika státních hliníkových firem a doplňoval si vzdělání, vystudoval ekonomii na známém Plechanovově institutu. Díky vysoké pozici v Rosaluminproduktu se Děripaskovi podařilo koupit na Sibiři jednu z největších hutí v Rusku, což byl první krůček na jeho cestě k ovládnutí trhu s hliníkem. Právě huť Sajanskij byla základem Siberian Aluminium, které vzniklo v roce 1997. Při své cestě vzhůru však musel čelit například pokusu o atentát. Deripaska se při budování svého impéria chytře spojil s další hvězdou ruského průmyslu, Romanem Abramovičem. Ten však později z Ruska utekl a svůj podíl prodal právě Děripaskovi. To Děripaska na podnikání v Rusku nedá dopustit. Místo aby ho opouštěl, dále rozšiřuje své investice v něm. Holding Bazovyj element (Basic element), který byl vytvořen v roce 2001 a zahrnuje všechny Děripaskovy akvizice, v sobě zahrnuje například Gorkého automobilový závod (GAZ), výrobce letadel Aviacor, podíl v Aeroflotu či pojišťovací společnost. Kromě toho se v souvislosti s ním hovořilo například o zájmu koupit londýnský fotbalový klub Arsenal či výrobce automobilů Rover a Jaguár. Základ Deripaskova jmění však stále tvoří hliník, respektive jeho většinový podíl v Russian Aluminium (RosAl). Oleg Děripaska se svého času stal nejmladším ruským dolarovým miliardářem a zdá se, že v současnosti je podnikatelem, který to v Rusku dotáhl nejdále. Dobré vztahy má po Jelcinovi i s Putinem a tak může nerušeně stoupat po žebříčku boháčů dále. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Díky vytrvalému růstu se Oleg Děripaska stal na začátku roku 2007 nejbohatším Rusem, podle ruského časopisu Finans těsně předstihl svého krajana pobývajícího v Británii Romana Abramoviče. A pokud lze věřit číslu 21,5 miliard dolarů, na kolik Finans odhadl jeho jmění, mohl by jako jediný Rus nakouknout do Top 10 Forbesu pro rok 2007.

Hliníkový král, jak se Děripaskovi přezdívá, se narodil 2. ledna 1968 ve městě jménem Dzeržinskij, pojmenovaném po slavném zakladateli Všeruské mimořádné komise pro boj proti kontrarevoluci, sabotáž a spekulaci (Čeky).

Vystudoval na Fakultě fyziky Lomonosovy státní univerzity v Moskvě, dokonce s vyznamenáním. Ve chvíli, kdy se hroutil Sovětský svaz, bylo Děripaskovi pouhých dvacet tři let, dokázal se však chopit svojí příležitosti, brzy se uchytil na trhu s kovy, do byznysu ho přivedl oligarcha Michail Čornyj. Ten se s ním mimochodem dnes soudí o miliardy dolarů.

Stejně jako ostatní ruští oligarchové, měl i Děripaska úzké vztahy s Kremlem, což se v té době vyplácelo. Stál tak v čele několika státních hliníkových firem a doplňoval si vzdělání, vystudoval ekonomii na známém Plechanovově institutu.

Díky vysoké pozici v Rosaluminproduktu se Děripaskovi podařilo koupit na Sibiři jednu z největších hutí v Rusku, což byl první krůček na jeho cestě k ovládnutí trhu s hliníkem. Právě huť Sajanskij byla základem Siberian Aluminium, které vzniklo v roce 1997. Při své cestě vzhůru však musel čelit například pokusu o atentát.

Deripaska se při budování svého impéria chytře spojil s další hvězdou ruského průmyslu, Romanem Abramovičem. Ten však později z Ruska utekl a svůj podíl prodal právě Děripaskovi.
To Děripaska na podnikání v Rusku nedá dopustit. Místo aby ho opouštěl, dále rozšiřuje své investice v něm. Holding Bazovyj element (Basic element), který byl vytvořen v roce 2001 a zahrnuje všechny Děripaskovy akvizice, v sobě zahrnuje například Gorkého automobilový závod (GAZ), výrobce letadel Aviacor, podíl v Aeroflotu či pojišťovací společnost. Kromě toho se v souvislosti s ním hovořilo například o zájmu koupit londýnský fotbalový klub Arsenal či výrobce automobilů Rover a Jaguár. Základ Deripaskova jmění však stále tvoří hliník, respektive jeho většinový podíl v Russian Aluminium (RosAl).

Oleg Děripaska se svého času stal nejmladším ruským dolarovým miliardářem a zdá se, že v současnosti je podnikatelem, který to v Rusku dotáhl nejdále. Dobré vztahy má po Jelcinovi i s Putinem a tak může nerušeně stoupat po žebříčku boháčů dále.

Oleg Děripaska v našich článcích

  • Netáhneš s Putinem? Zabavíme ti majetek. Vlivný oligarcha přišel o miliardu dolarů

    Extra.cz, 22. 12. 2022 Ruský magnát v oboru zpracování kovů Oleg Děripaska má pořádný problém. Kvůli tomu, že několikrát odsoudil válku na Ukrajině, teď čelí znárodňování ze strany ruského státu. Soud mu nyní odebral jeden z jeho hotelových komplexů, který má podle odhadů cenu miliardu dolarů, tedy asi 23 miliard korun. O případu píše Financial Times. … více

  • Je to oficiální: Evropská unie na sankční seznam přidala Putinovy dcery, přibyli i další oligarchové

    Blesk, 8. 4. 2022 Evropská unie dnes zařadila na sankční seznam dvě dcery ruského prezidenta Vladimira Putina či několik oligarchů blízkých Kremlu. Figuruje mezi nimi například Oleg Děripaska, který má podíly ve velkých energetických či stavebních firmách včetně společnosti Strabag, jež se podílí na stavbě nového úseku pražského metra. Zmrazení majetku i zákaz cest do EU se týká i stavebního magnáta Arkadije Rotenberga či šéfa největší ruské banky Sberbank Germana Grefa. Jména EU zveřejnila ve svém oficiálním věstníku. … více

  • Ruský oligarcha může vydělat na stavbě pražského metra. Primátor to chce zatrhnout

    Blesk, 16. 3. 2022 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) žádá vládu o opatření proti ruskému oligarchovi Olegu Děripaskovi, který by získal díky podílu ve firmě Strabag část výnosů ze stavby metra D v Praze. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Děripaska má údajně blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Od roku 2018 je proto na americkém sankčním seznamu a letos po ruském útoku na Ukrajinu uvalila na Děripasku sankce také Velká Británie. Děripaska je však jedním z mála ruských oligarchů, kteří vyzvali k ukončení bojů na Ukrajině a mírovému řešení konfliktu. … více