zavřít
Martin Holcát

politik, lékař

Věk:
66
Narození:
23. 4. 1954 , Praha, Československo
Znamení:
býk   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

MUDr. Martin Holcát, MBA je český lékař, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a bývalý ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, od července 2013 do ledna 2014 ministr zdravotnictví ve vládě Jiřího Rusnoka. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze (absolvoval v roce 1981). Jeho specializací je otorinolaryngologie. Od sedmdesátých let se podílel na řadě klinických a farmakologických studií, jeho vědecká činnost byla zaměřena mimo jiné na zkoumání využití léků v ORL.Od roku 1991 do roku 1996 působil jako odborný asistent ORL kliniky 1. Lékařské fakulty UK v Praze, od roku 1996 jako náměstek pro léčebnou péči ve Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. O rok později se stal ředitelem VFN v Praze. V listopadu 2003 ho z funkce odvolala ministryně zdravotnictví Marie Součková. Důvodem odvolání byl dle vyjádření ministryně Holcátův dopis Krajskému úřadu Středočeského kraje, v němž sděloval, že podle metodického pokynu ministerstva zdravotnictví nebude VFN přijímat akutní pacienty ze středních Čech.Poté vedl Koordinační středisko transplantací patřící pod Ministerstvo zdravotnictví ČR. Od prosince 2006 je náměstkem ředitele Fakultní nemocnice v Motole pro léčebně preventivní péči. V roce 2009 šéfoval v Motole patnáctičlennému konsiliu, které se staralo o bývalého prezidenta Václava Havla. Martin Holcát je ženatý a má dvě dcery. Politické působení Do politiky vstoupil v březnu 1999, když se stal 1. náměstkem ministra zdravotnictví Ivana Davida. Po Davidově rezignaci v prosinci 1999 ministerstvo zdravotnictví do února 2000 fakticky řídil (tehdejším šéfem resortu byl místopředseda vlády Vladimír Špidla). S příchodem nového ministra Bohumila Fišera na svou funkci rezignoval.V červnu roku 2013 byl po pádu vlády Petra Nečase osloven nově jmenovaným premiérem Jiřím Rusnokem k účasti ve vládě na postu ministra zdravotnictví. Tuto nabídku 1. července 2013 přijal. Prezident Miloš Zeman jej do funkce jmenoval 10. července 2013. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

MUDr. Martin Holcát, MBA je český lékař, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a bývalý ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, od července 2013 do ledna 2014 ministr zdravotnictví ve vládě Jiřího Rusnoka.

Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze (absolvoval v roce 1981). Jeho specializací je otorinolaryngologie. Od sedmdesátých let se podílel na řadě klinických a farmakologických studií, jeho vědecká činnost byla zaměřena mimo jiné na zkoumání využití léků v ORL.

Od roku 1991 do roku 1996 působil jako odborný asistent ORL kliniky 1. Lékařské fakulty UK v Praze, od roku 1996 jako náměstek pro léčebnou péči ve Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. O rok později se stal ředitelem VFN v Praze. V listopadu 2003 ho z funkce odvolala ministryně zdravotnictví Marie Součková. Důvodem odvolání byl dle vyjádření ministryně Holcátův dopis Krajskému úřadu Středočeského kraje, v němž sděloval, že podle metodického pokynu ministerstva zdravotnictví nebude VFN přijímat akutní pacienty ze středních Čech.

Poté vedl Koordinační středisko transplantací patřící pod Ministerstvo zdravotnictví ČR. Od prosince 2006 je náměstkem ředitele Fakultní nemocnice v Motole pro léčebně preventivní péči. V roce 2009 šéfoval v Motole patnáctičlennému konsiliu, které se staralo o bývalého prezidenta Václava Havla.

Martin Holcát je ženatý a má dvě dcery.

Politické působení
Do politiky vstoupil v březnu 1999, když se stal 1. náměstkem ministra zdravotnictví Ivana Davida. Po Davidově rezignaci v prosinci 1999 ministerstvo zdravotnictví do února 2000 fakticky řídil (tehdejším šéfem resortu byl místopředseda vlády Vladimír Špidla). S příchodem nového ministra Bohumila Fišera na svou funkci rezignoval.

V červnu roku 2013 byl po pádu vlády Petra Nečase osloven nově jmenovaným premiérem Jiřím Rusnokem k účasti ve vládě na postu ministra zdravotnictví. Tuto nabídku 1. července 2013 přijal. Prezident Miloš Zeman jej do funkce jmenoval 10. července 2013.

  • Zeman byl na vyšetření: Prý je to dobré, jen ty nemocné nohy

    Parlamentnílisty.cz, 17. 8. 2017 Současný zdravotní stav pana prezidenta je velmi dobrý, konstatoval šéf lékařského konzilia Miloše Zemana Martin Holcát. Své tvrzení uvádí na základě výsledků komplexního klinického a laboratorního vyšetření hlavy státu v Nemocnici Na Homolce. … více

  • O Zemana už se nestará lékařské konzilium. Na zrak a cukrovku má dva odborníky

    Blesk, 8. 12. 2016 Na zdraví prezidenta Miloše Zemana zřejmě už několik let nedohlíží jeho lékařské konzilium. Nebylo prý potřeba, a tak je v současné chvíli rozpuštěné, uvedl pro Lidové noviny lékař Martin Holcát. Deník nicméně dodává, že se o Zemana starají dva specialisté, údajně kvůli cukrovce a zhoršujícímu se zraku. … více

  • Pamatujete na plzeňského děkana Kindla? Je zpět a chce po státu vymáhat miliony

    Parlamentnílisty.cz, 1. 5. 2016 Právník Milan Kindl byl jednou z klíčových postav v krizi Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Kromě toho však také působil v pozici rozhodce v dobře známé kauze Diag Human. A teď ještě s dalšími dvěma kolegy požaduje odměnu v řádu milionů za odvedenou práci. Ve vládní koalici kvůli tomu teď zuří spory, protože exministr zdravotnictví Martin Holcát z časů úřednické vlády Miloše Zemana učinil slib. … více