zavřít
Marcelo Caetano

politik

Narození:
17. 8. 1906 , Lisabon, Protugalsko
Úmrtí:
26. 10. 1960  ve věku 54 let,  Rio de Janeiro, Brazílie  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Marcelo José das Neves Alves Caetano byl portugalským politikem a posledním Předsedou rady portugalského Nového státu (Estado Novo).Marcelo Caetano, profesor obojího práva na Lisabonské univerzitě, začal svou politickou dráhu za vlády Salazara, kdy vykonával funkci ministra kolonií. Poté, co Salazara schvátila v roce 1968 mozková mrtvice, ho portugalský prezident Américo Tomás jmenoval 28. září 1968 do funkce Předsedy rady, tedy obdoby předsedy vlády.Caetano se snažil o mírné uvolnění jinak velmi konzervativní portugalské politiky, jako zastánce multikulturního a multirasového portugalského státu však odmítal uznat nezávislost afrických kolonií, především Angoly, Portugalské Guiney (dnes Guiney-Bissau) a Mozambiku. Dlouhotrvající války v těchto třech koloniích Portugalsko ekonomicky zcela vyčerpávaly a vyžádaly si též nemalé lidské oběti, což vedlo k rostoucímu odporu obyvatelstva proti jeho vládě. Byla to právě armáda, která ho v roce 1974 svrhla během nekrvavého puče, který se stal základem Karafiátové revoluce. Nová politická garnitura mu umožnila odejít do exilu, čehož Caetano využil a svůj život dožil v Brazílii. Zemřel 26. října 1980 v Rio de Janeiru. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Marcelo José das Neves Alves Caetano byl portugalským politikem a posledním Předsedou rady portugalského Nového státu (Estado Novo).

Marcelo Caetano, profesor obojího práva na Lisabonské univerzitě, začal svou politickou dráhu za vlády Salazara, kdy vykonával funkci ministra kolonií. Poté, co Salazara schvátila v roce 1968 mozková mrtvice, ho portugalský prezident Américo Tomás jmenoval 28. září 1968 do funkce Předsedy rady, tedy obdoby předsedy vlády.

Caetano se snažil o mírné uvolnění jinak velmi konzervativní portugalské politiky, jako zastánce multikulturního a multirasového portugalského státu však odmítal uznat nezávislost afrických kolonií, především Angoly, Portugalské Guiney (dnes Guiney-Bissau) a Mozambiku. Dlouhotrvající války v těchto třech koloniích Portugalsko ekonomicky zcela vyčerpávaly a vyžádaly si též nemalé lidské oběti, což vedlo k rostoucímu odporu obyvatelstva proti jeho vládě.

Byla to právě armáda, která ho v roce 1974 svrhla během nekrvavého puče, který se stal základem Karafiátové revoluce. Nová politická garnitura mu umožnila odejít do exilu, čehož Caetano využil a svůj život dožil v Brazílii. Zemřel 26. října 1980 v Rio de Janeiru.

Hledáte také jako: Marcelo José das Neves Alves Caetano
Rychlá navigace:novinky |diskuse