![]() |
europoslanec
- Věk:
- 67
- Narození:
- 4. 9. 1954 , Kladno, Československo
- Znamení:
- panna | aktuální horoskop
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Libor Rouček byl zvolen do Evropského parlamentu za Českou republiku. Člen Skupiny sociálních demokratů v Evropském parlamentu. Narodil se 4. Září 1954 v Kladně, kde též absolvoval základní a střední školu. Od svých patnácti let současně pracoval na stavbách, od šestnácti let pak ve Válcovnách Poldi. Po maturitě byl postupně zaměstnán jako nakladač letadel, důlní dělník a programátor. V roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska, kde se zapojil do sociálně demokratického hnutí. V letech 1978-1984 studoval na Vídeňské univerzitě politické vědy a sociologii. Své studium zakončil doktorátem se specializací na mezinárodní vztahy. Při studiu zároveň pracoval v nejrůznějších profesích, mimo jiné jako obkladač dlaždic, třídič lahví v Coca Cole a číšník. Od roku 1980 byl zaměstnán jako dokumentátor v ústředí Socialistické strany Rakouska pod vedením kancléře Bruna Kreiského. V roce 1982 se poprvé zúčastnil zasedání Socialistické internacionály; svými články přispíval též do exilového Práva lidu. Po studiích odešel nejprve do Austrálie, kde vyučoval na univerzitě v Sydney. V roce 1987 působil jako stipendista na Smithonian Institution ve Washingtonu, o rok později přednášel na pozvání Čínské akademie věd v Pekingu. V letech 1988-1991 byl zaměstnán jako redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu, později jako evropský spolupracovník této stanice. V listopadu 1989 byl prvním novinářem, který prostřednictvím této stanice oznámil zprávu o znovuobnovení ČSSD. V letech 1991-1992 působil jako vědecký pracovník Královského institutu mezinárodních záležitostí v Londýně. V této roli poskytoval též svoji expertízu britskému ministerstvu zahraničí a zahraničnímu výboru Westminsterského parlamentu. Po roce 1993 pracoval v oblasti průzkumu australských a východoasijských trhů. V ČSSD se od roku 1990 mimo jiné spolupodílel na tvorbě zahraničně politického programu; po návratu z exilu se stal mluvčím této strany. Po vítězných volbách v roce 1998 působil čtyři roky jako mluvčí vlády ČR. V této funkci se zúčastnil též naprosté většiny zahraničně politických jednání a cest předsedy vlády ČR. V roce 2002 byl zvolen do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR, kde pracoval jako místopředseda Výboru pro Evropskou integraci, místopředseda Zahraničního výboru a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD. Od jara roku 2003 působíl jako vedoucí delegace pozorovatelů ČSSD v Evropském parlamentu. V červnu 2004 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu, kde je od listopadu 2006 1. místopředsedou Zahraničního výboru. Dále je náhradníkem Rozpočtového výboru a členem Delegace pro vztahy s Íránem a Delegace pro vztahy s Čínskou lidovou republikou. Dr. Libor Rouček je autorem řady domácích i zahraničních článků a publikací, mimo jiné i odborné knihy o československo-německých vztazích. K jeho zálibám patří příroda, turistika a nejrůznější druhy sportu, včetně běhů na dlouhé tratě. Je ženatý a má tři syny. …zobrazit celý životopis
Životopis
Libor Rouček byl zvolen do Evropského parlamentu za Českou republiku.
Člen Skupiny sociálních demokratů v Evropském parlamentu.
Narodil se 4. Září 1954 v Kladně, kde též absolvoval základní a střední školu. Od svých patnácti let současně pracoval na stavbách, od šestnácti let pak ve Válcovnách Poldi. Po maturitě byl postupně zaměstnán jako nakladač letadel, důlní dělník a programátor.
V roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska, kde se zapojil do sociálně demokratického hnutí.
V letech 1978-1984 studoval na Vídeňské univerzitě politické vědy a sociologii. Své studium zakončil doktorátem se specializací na mezinárodní vztahy. Při studiu zároveň pracoval v nejrůznějších profesích, mimo jiné jako obkladač dlaždic, třídič lahví v Coca Cole a číšník.
Od roku 1980 byl zaměstnán jako dokumentátor v ústředí Socialistické strany Rakouska pod vedením kancléře Bruna Kreiského.
V roce 1982 se poprvé zúčastnil zasedání Socialistické internacionály; svými články přispíval též do exilového Práva lidu.
Po studiích odešel nejprve do Austrálie, kde vyučoval na univerzitě v Sydney.
V roce 1987 působil jako stipendista na Smithonian Institution ve Washingtonu, o rok později přednášel na pozvání Čínské akademie věd v Pekingu.
V letech 1988-1991 byl zaměstnán jako redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu, později jako evropský spolupracovník této stanice.
V listopadu 1989 byl prvním novinářem, který prostřednictvím této stanice oznámil zprávu o znovuobnovení ČSSD.
V letech 1991-1992 působil jako vědecký pracovník Královského institutu mezinárodních záležitostí v Londýně. V této roli poskytoval též svoji expertízu britskému ministerstvu zahraničí a zahraničnímu výboru Westminsterského parlamentu.
Po roce 1993 pracoval v oblasti průzkumu australských a východoasijských trhů.
V ČSSD se od roku 1990 mimo jiné spolupodílel na tvorbě zahraničně politického programu; po návratu z exilu se stal mluvčím této strany.
Po vítězných volbách v roce 1998 působil čtyři roky jako mluvčí vlády ČR. V této funkci se zúčastnil též naprosté většiny zahraničně politických jednání a cest předsedy vlády ČR.
V roce 2002 byl zvolen do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR, kde pracoval jako místopředseda Výboru pro Evropskou integraci, místopředseda Zahraničního výboru a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD.
Od jara roku 2003 působíl jako vedoucí delegace pozorovatelů ČSSD v Evropském parlamentu.
V červnu 2004 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu, kde je od listopadu 2006 1. místopředsedou Zahraničního výboru. Dále je náhradníkem Rozpočtového výboru a členem
Delegace pro vztahy s Íránem a Delegace pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
Dr. Libor Rouček je autorem řady domácích i zahraničních článků a publikací, mimo jiné i odborné knihy o československo-německých vztazích. K jeho zálibám patří příroda, turistika a nejrůznější druhy sportu, včetně běhů na dlouhé tratě. Je ženatý a má tři syny.
Libor Rouček v našich článcích
-
Jak utopit šéfa diplomacie aneb Konec politiků v Čechách
20. 9. 2018 20:09 Česká republika má nového kandidáta na post ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který doposud působil hlavně v politickém zákulisí jako poradce či asistent. Co dělá politika politikem a proč jím není Petříček? Stává se politik ohroženým druhem už i v ČSSD? … více
-
Podívejte se, jak prezident Miloš Zeman perlil v Bruselu. A jak natřel Bakalu
19. 9. 2013 08:06 REPORTÁŽ Miloš Zeman ve čtvrtek poprvé ve funkci prezidenta republiky navštívil Brusel, centrum Evropské unie. Během prvního dne jednal s předsedou europarlamentu, u kterého lobboval proti tzv. tabákové směrnici Bruselu. Ta by měla zakázat některé druhy cigaret, a v důsledku toho připravit o práci asi patnáct set českých lidí.… více
-
„Už se o tom otevřeně mluví.“ Proč ODS a TOP 09 nemají potřebu pomáhat lidem? Libor Rouček to prozradil
Parlamentnílisty.cz, 28. 5. 2022 EVROPAN LIBOR ROUČEK „Asociální!“, „Když může dát mimořádnou daň Velká Británie, proč to nejde u nás?“ Bývalý místopředseda Evropského parlamentu, někdejší redaktor Hlasu Ameriky a bývalý mluvčí vlády Libor Rouček zásadně poukazuje na obrovské zisky energetických společností a na chudnutí českých domácností i podniků. Přidává další jasné příklady, jak skutečně pomoct českým domácnostem. Dává příklad těch nejkapitalističtějších zemí a jednání konzervativních vlád ve srovnání s českým pravicovým kabinetem. Vzpomíná i na to, co v ČR rozkradly „zlaté české ručičky“ pod taktovkou podobně ideově laděné elity. … více
-
Takto se maká, pane Babiši? Libor Rouček vzpomíná na jízdy se Zemákem a pro cestovatele má vzkaz
Parlamentnílisty.cz, 22. 5. 2022 EVROPAN LIBOR ROUČEK „Dám příklad Ukrajiny. Navzdory tomu, že je ve válce s Ruskem, se krok za krokem propojuje ukrajinská energetická síť s evropskou.“ Bývalý místopředseda Evropského parlamentu, někdejší mluvčí vlády a redaktor Hlasu Ameriky Libor Rouček analyzuje proces rozšiřování počtu členů Evropské unie. Komentuje i kampaň předsedy hnutí ANO na jižní Moravě. „Ať si jezdí čímkoli a kdekoli. Na to má právo. Ale ať se nefláká.“ Při té příležitosti vzpomíná na cestování s autobusem Zemák. … více
-
Může se to obrátit proti uprchlíkům i proti vládě... Lekce z komunikace s občany od rekordmana vládních mluvčích
Parlamentnílisty.cz, 14. 5. 2022 EVROPAN LIBOR ROUČEK „Vláda se musí věnovat problémům lidí. Vysvětlovat, jak jim chce pomoci a jak chce problémy řešit.“ Nejdůležitější úkol pro současný český kabinet definuje zřetelně bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. A jako držitel rekordu v kategorii tiskový mluvčí vlády přidává další dobře míněná doporučení. … více
Poslední komentáře – Libor Rouček
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)