zavřít
Karl Wlaschek

zakladatel billy

Věk:
104
Narození:
4. 8. 1917 , Vídeň, Rakousko
Znamení:
lev   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ještě v jeho třiceti letech nic nenaznačovalo tomu, že by se z něj měl stát úspěšný podnikatel. Po večerech se pod pseudonymem Charlie Walker živil jako poměrně úspěšný pianista po barech. Pak ale bleskovou rychlostí vybudoval Billu, síť prodejen, která dnes pokrývá téměř celou střední a východní Evropu. Rakušan s českými kořeny se narodil 4. srpna 1917 ve Vídni. O tom, jak se živil po druhé světové válce, je pojednáno výše. Pak ale v roce 1953 otevřel ve Vídni parfumerii, ve které prodával za diskontní ceny. Od toho byl jen krok k rozšíření sortimentu a založení Warenhandel Karl Wlaschek (zkratkou WKW), diskontu, jež měl již v roce 1960 po celém Rakousku 45 poboček! V těchto pobočkách však již Wlaschek prodával především potraviny. V roce 1961 dochází k přejmenování společnosti na dodnes známou Billu. Název vznikl z prvních dvou slabik německého „Billig Laden“, tedy v překladu „Levný obchod“. Postupně si Billa v Rakousku budovala neotřesitelnou pozici. V roce 1996 prodal Wlaschek Billu, která se mezitím po pádu železné opony začala rozšiřovat do států střední a východní Evropy, německé společnosti REWE. Zinkasoval za ni 1,1 miliardy eur a původně je chtěl investovat v bankovním sektoru, nicméně jeho plán na privatizaci banky Creditanstalt nevyšel. Wlaschek se tak vrhl na nemovitosti. Dnes je devadesátiletý vdovec (s prvními třemi manželkami se rozvedl) pravděpodobně největším vlastníkem nemovitostí v Rakousku. Nejreprezentativnější budovy vlastní ve Vídni, kromě čtyř velkých paláců mu patří například historická budova vídeňské burzy. K tomu spoustu dalších budov v centru. V celém Rakousku pak vlastní přes 100 velkých nemovitostí, k nejluxusnějším mimo hlavní město paří pětihvězdičkový hotel Radisson v Salzburgu. Na nemovitostním trhu se Wlaschekovi doposud daří a jeho majetek v poslední době výrazně roste. V roce 2007 byl časopisem Forbes odhadnut na 3.3 miliardy dolarů, což z něj činí 207. nejbohatšího muže planety. Zároveň pak drží pozici nejbohatšího Rakušana. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ještě v jeho třiceti letech nic nenaznačovalo tomu, že by se z něj měl stát úspěšný podnikatel. Po večerech se pod pseudonymem Charlie Walker živil jako poměrně úspěšný pianista po barech. Pak ale bleskovou rychlostí vybudoval Billu, síť prodejen, která dnes pokrývá téměř celou střední a východní Evropu.

Rakušan s českými kořeny se narodil 4. srpna 1917 ve Vídni. O tom, jak se živil po druhé světové válce, je pojednáno výše. Pak ale v roce 1953 otevřel ve Vídni parfumerii, ve které prodával za diskontní ceny. Od toho byl jen krok k rozšíření sortimentu a založení Warenhandel Karl Wlaschek (zkratkou WKW), diskontu, jež měl již v roce 1960 po celém Rakousku 45 poboček!

V těchto pobočkách však již Wlaschek prodával především potraviny. V roce 1961 dochází k přejmenování společnosti na dodnes známou Billu. Název vznikl z prvních dvou slabik německého „Billig Laden“, tedy v překladu „Levný obchod“. Postupně si Billa v Rakousku budovala neotřesitelnou pozici.

V roce 1996 prodal Wlaschek Billu, která se mezitím po pádu železné opony začala rozšiřovat do států střední a východní Evropy, německé společnosti REWE. Zinkasoval za ni 1,1 miliardy eur a původně je chtěl investovat v bankovním sektoru, nicméně jeho plán na privatizaci banky Creditanstalt nevyšel. Wlaschek se tak vrhl na nemovitosti.

Dnes je devadesátiletý vdovec (s prvními třemi manželkami se rozvedl) pravděpodobně největším vlastníkem nemovitostí v Rakousku. Nejreprezentativnější budovy vlastní ve Vídni, kromě čtyř velkých paláců mu patří například historická budova vídeňské burzy. K tomu spoustu dalších budov v centru. V celém Rakousku pak vlastní přes 100 velkých nemovitostí, k nejluxusnějším mimo hlavní město paří pětihvězdičkový hotel Radisson v Salzburgu.

Na nemovitostním trhu se Wlaschekovi doposud daří a jeho majetek v poslední době výrazně roste. V roce 2007 byl časopisem Forbes odhadnut na 3.3 miliardy dolarů, což z něj činí 207. nejbohatšího muže planety. Zároveň pak drží pozici nejbohatšího Rakušana.