zavřít
Josef Tošovský

český bankéř

Věk:
70
Narození:
28. 9. 1950 , Náchod, Československo
Znamení:
váhy   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

15 se líbí, 27 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

doc. Ing. Josef Tošovský v roce 1988 byl předsedou Státní banky československé, od 23.7.1998 do 31.11.2000 guvernérem České národní banky, v roce 1998 premiérem úřednické vlády. V současné době je předsedou Institutu pro finanční stabilitu v Basileji. V roce 1973 absolvoval VŠE a stal se úředníkem SBČS. Jako kádr mohl vyjet na praktika do Velké Británie (1977) a Francie (1980). Od roku 1985 (někde Tošovský udává 1982) byl poradcem předsedy SBČS. V letech 1984–1985 byl ekonomem Živnostenské banky v Londýně. Od 1988/89 byl opět u ŽB v Londýně jako náměstek ředitele pobočky. 1. ledna 1990 byl jmenován předsedou (po listopadu přejmenována tato nejvyšší pozice na guvernéra) SBČS. Po zániku Československa, a tím i SBČS, guvernér ČNB (1. leden 1993 – 30. listopad 2000). Od 1. prosince 2000 předseda Institutu pro finanční stabilitu (Financial Stability Institute (FSI)), část Banky pro mezinárodní platby (Bank for International Settlements (BIS)) se sídlem v Basileji. Profesně je aktivní v odborných institucích doma a v zahraničí, kde je jedním z uznávaných odborníků ze zemí bývalého východního bloku. Mimo jiné oceněn jako „Central Banker of the Year“ (1993), „European Manager of the Year“ (1994) a „European Banker of the Year“ (1996). …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

doc. Ing. Josef Tošovský v roce 1988 byl předsedou Státní banky československé, od 23.7.1998 do 31.11.2000 guvernérem České národní banky, v roce 1998 premiérem úřednické vlády. V současné době je předsedou Institutu pro finanční stabilitu v Basileji.

V roce 1973 absolvoval VŠE a stal se úředníkem SBČS. Jako kádr mohl vyjet na praktika do Velké Británie (1977) a Francie (1980). Od roku 1985 (někde Tošovský udává 1982) byl poradcem předsedy SBČS. V letech 1984–1985 byl ekonomem Živnostenské banky v Londýně.

Od 1988/89 byl opět u ŽB v Londýně jako náměstek ředitele pobočky. 1. ledna 1990 byl jmenován předsedou (po listopadu přejmenována tato nejvyšší pozice na guvernéra) SBČS. Po zániku Československa, a tím i SBČS, guvernér ČNB (1. leden 1993 – 30. listopad 2000).

Od 1. prosince 2000 předseda Institutu pro finanční stabilitu (Financial Stability Institute (FSI)), část Banky pro mezinárodní platby (Bank for International Settlements (BIS)) se sídlem v Basileji.

Profesně je aktivní v odborných institucích doma a v zahraničí, kde je jedním z uznávaných odborníků ze zemí bývalého východního bloku. Mimo jiné oceněn jako „Central Banker of the Year“ (1993), „European Manager of the Year“ (1994) a „European Banker of the Year“ (1996).

  • „Buranokracie!“ Ivan Pilip soudí Mynářovu zabíjačku. Ozval se i Jan Hrušínský

    Parlamentnílisty.cz, 19. 4. 2020 Na zabijačku u hradního kancléře Vratislava Mynáře padají další reakce. Principál Divadla na Jezerce Jan Hrušínský ve své glose o nemocném praseti neopomněl zmínit Čínu. „Období vlády buranokracie,“ přidává se i bývalý ministr školství a financí ve vládách Václava Klause a Josefa Tošovského Ivan Pilip. … více

  • Koudelka (Trikolóra): Prezident, vláda a nouzový stav

    Parlamentnílisty.cz, 27. 3. 2020 Ústavní zákon o bezpečnosti republiky upravující nouzový stav byl, v reakci na moravské povodně roku 1997, přijat na jaře 1998 za vlády Josefa Tošovského, která neměla většinu v Poslanecké sněmovně. … více

  • Ivan Pilip zkušeně o Španělsku po teroru: Muslimská komunita je početná, uprchlíci přichází přes enklávy v Africe, Maroko je hodinu rychlou lodí...

    Parlamentnílisty.cz, 20. 8. 2017 ROZHOVOR V ochraně svých hranic by si jiné státy měly vzít příklad ze Španělska. Funguje spolupráce s marockou vládou a vojáci a policisté jsou v enklávách Ceuta a Mellila dnes a denně konfrontováni s desítkami migrantů, kteří překážky ve formě mimo jiné vysokého plotu překonávají jen stěží. O situaci ve Španělsku, odstředivých tendencích Katalánců i například jižní oblasti Francie se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zmiňuje bývalý ministr školství v devadesátých letech za vlády Václava Klause a Josefa Tošovského, bývalý víceguvernér Evropské investiční banky Ivan Pilip. Proč mládež v jižních zemích, vzhledem k tamní velké nezaměstnanosti, v nemalém procentu zůstává doma a uchyluje se spíše k levicovým aktivitám? Hovoříme i o novém „trendu“ odporu proti přílišné komercionalizaci cestovního ruchu. … více