zavřít
John Boyd Dunlop

veterinář, vynálezce pneumatiky

Narození:
5. 2. 1840 , Dreghom, Skotsko
Úmrtí:
23. 10. 1921  ve věku 81 let,  Balls Bridge, dnes Dublin, Skotsko  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

21 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

John Boyd Dunlop, skotský veterinář, je považován za vynálezce pneumatiky. John Boyd Dunlop pracoval jako veterinární lékař v Belfastu ve Skotsku. V roce 1888 doporučil doktor malému synovi Johna Dunlopa jízdu na kole. Dítě se na tříkolce drkotalo po nerovné vozovce a při jízdě po trávníku zanechávala tříkolka hluboké rýhy. Proto Dunlop potáhl obvody kol gumovými hadicemi, které na koncích spojil tekutou gumou a naplnil vzduchem pumpičkou na fotbalový míč. O vynálezu se dozvěděl výrobce jízdních kol z Belfastu a Dunlopovi doporučil si vynález patentovat. Tak John Dunlop získal 23. června 1888 patent číslo 10607 na pneumatiku plněnou vzduchem. O čtyři měsíce později byl k patentu přidán dodatek chránící ventilek. Dunlop však nebyl první, koho nápad s pneumatikou plněnou vzduchem napadl. Kolem roku 1850 přihlásil Angličan Thomson svůj patent na výrobu kaučukových obručí plněných vzduchem. Tento patent však nebyl uveden do výroby, protože jízdní kola v té době byla příliš vzácná. Dne 28. února roku 1888 díky Dunlopově patentu vyjelo první vozidlo se vzduchem plněnými běhouny. V květnu roku 1889 se Dunlopovy pneumatiky s velkým úspěchem ujaly na cyklistických závodech. Patent odkoupil víceprezident Irského sdružení cyklistů za 500 liber. V roce 1893 byla založena továrna na výrobu pneumatik a John Dunlop v ní půsopil jako společník. Podnik se rychlo rozvíjel. V německém Hanau byla založena pobočka s názvem Dunlop Pneumatic and Tyre Co., GmbH. V roce 1896 přišel John Dunlop s nápadem na způsob vulkanizace pomocí páry. Tento způsob umožnil velkosériovou výrobu cyklistických pneumatik se vzorkem. John Dunlop své akcie ve firmě prodal. Pneumatiky ho přestaly zajímat a v Dublinu si otevřel obchod látkami. Jeho jméno však nesla nástupnická firma Dunlop Rubber Company se sídlem v Birminghamu, která brzy ovládla trhy v Evropě i na ostatních kontinentech. Dnes jsou pneumatiky zcela běžnou součástí automobilu. Na pneumatikách závisí nejen naše pohodlí, ale především bezpečnost. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

John Boyd Dunlop, skotský veterinář, je považován za vynálezce pneumatiky.

John Boyd Dunlop pracoval jako veterinární lékař v Belfastu ve Skotsku. V roce 1888 doporučil doktor malému synovi Johna Dunlopa jízdu na kole. Dítě se na tříkolce drkotalo po nerovné vozovce a při jízdě po trávníku zanechávala tříkolka hluboké rýhy. Proto Dunlop potáhl obvody kol gumovými hadicemi, které na koncích spojil tekutou gumou a naplnil vzduchem pumpičkou na fotbalový míč.

O vynálezu se dozvěděl výrobce jízdních kol z Belfastu a Dunlopovi doporučil si vynález patentovat. Tak John Dunlop získal 23. června 1888 patent číslo 10607 na pneumatiku plněnou vzduchem. O čtyři měsíce později byl k patentu přidán dodatek chránící ventilek. Dunlop však nebyl první, koho nápad s pneumatikou plněnou vzduchem napadl. Kolem roku 1850 přihlásil Angličan Thomson svůj patent na výrobu kaučukových obručí plněných vzduchem. Tento patent však nebyl uveden do výroby, protože jízdní kola v té době byla příliš vzácná.

Dne 28. února roku 1888 díky Dunlopově patentu vyjelo první vozidlo se vzduchem plněnými běhouny.

V květnu roku 1889 se Dunlopovy pneumatiky s velkým úspěchem ujaly na cyklistických závodech. Patent odkoupil víceprezident Irského sdružení cyklistů za 500 liber. V roce 1893 byla založena továrna na výrobu pneumatik a John Dunlop v ní půsopil jako společník. Podnik se rychlo rozvíjel. V německém Hanau byla založena pobočka s názvem Dunlop Pneumatic and Tyre Co., GmbH.

V roce 1896 přišel John Dunlop s nápadem na způsob vulkanizace pomocí páry. Tento způsob umožnil velkosériovou výrobu cyklistických pneumatik se vzorkem.

John Dunlop své akcie ve firmě prodal. Pneumatiky ho přestaly zajímat a v Dublinu si otevřel obchod látkami. Jeho jméno však nesla nástupnická firma Dunlop Rubber Company se sídlem v Birminghamu, která brzy ovládla trhy v Evropě i na ostatních kontinentech.

Dnes jsou pneumatiky zcela běžnou součástí automobilu. Na pneumatikách závisí nejen naše pohodlí, ale především bezpečnost.