zavřít
Gunnar Karl Myrdal

švédský ekonom

Narození:
6. 12. 1898 , Gustafs, Švédsko
Úmrtí:
17. 5. 1987  ve věku 88 let,  Stockholm, Švédsko  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Gunnar Karl Myrdal byl švédský ekonom, tajemník hospodářské komise pro Evropu OSN, laureát CEAN. Gunnar Karl Myrdal pocházel z rodiny železničáře. V letech 1919 - 192 vystudoval na stockholmské univerzitě práva. O rok později se oženil s Alvou Myrdalovou, nositelkou Nobelovy ceny za mír. Gunnar Karl Myrdal současně s právní praxí studoval i ekonomii. V roce 1927 obhájil doktorát ekonomie a byl jmenován docentem politické ekonomie. Své znalosti získané studiem si G. K. Myrdal prohluboval v zahraničí, především v Německu a ve Velké Británii. Den po krachu na burze v roce 1929 přicestoval do USA na Rockeffelerovo stipendium. Ve Spojených státech se osobně seznámil s ekonomickou a sociální krizí po dobu hospodářské deprese. V roce 1930 pobýval G. K. Myrdal rok ve Švýcarsku a poté se vrátil zpět do Švédska. Zde byl v roce 1933 jmenován profesorem politické ekonomie stockholmské univerzity. V roce 1938 opět odcestoval do Spojených státu, kde pobýval až do roku 1942. Ve Státech se pro Carnegieho korporaci zabýval studiem postavení černošské menšiny. V roce 1943 byl zvolen do švédského senátu a stal se členem rady Švédské říšské banky a předsedou komise pro poválečné plánování. Po 2. světové válce v letech 1945 - 1947 byl Gunnar Karl Myrdal ministrem obchodu a poté tajemníkem hospodářské komise pro Evropu OSN. V roce 1957 odešel do Nadace 20. století, aby mohl studovat ekonomické trendy a politiku jihoasijských zemí. V roce 1961 přijal G. K. Myrdal ve Stockholmu profesuru mezinárodních ekonomických vztahů na univerzitě, kde založil Institut mezinárodních ekonomických studií. Gunnar Karl Myrdal získal v roce 1974 Cenu Švédské říšské banky za ekonomii (CEAN) za průkopnické práce v teorii peněz a ekonomické fluktuace a za pronikavou analýzu vzájemné závislosti ekonomiky se sociálními a institucionálními jevy. Literární dílo Gunnara Karla Myrdala: Prostý Myrdalův původ formoval jeho ekonomické i politické myšlení, na něž působil vliv jeffersonovského liberalismu a švédského křesťanského demokratismu. Zabýval se především otázkami mezinárodní ekonomiky, zvláště pak v rozvojových zemích. Prosazoval teorii konvergence. Podle jeho tvrzení bylo v rozvinutých zemích již dosaženo národní integrace sociálního zabezpečení všech vrstev obyvatelstva, takže hlavním úkolem ekonomie je zabezpečit rozvoj mezinárodní integrace, aby dosáhly blahobytu i rozvojové země. Na toto téma napsal i řadu odborných knih. Asijské drama, pojednání o bídě národů Peněžní rovnováha - zde Myrdal zavedl ekonomickou analýzu pojmu ex ante (očekávání) a ex post (uskutečnění). Populační problém a krize - knihu napsal spolu se svojí ženou Alvou Myrdalovou. Kniha navrhovala, jak řešit blahobyt dětí bez sociálního vlivu rodičů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Gunnar Karl Myrdal byl švédský ekonom, tajemník hospodářské komise pro Evropu OSN, laureát CEAN.

Gunnar Karl Myrdal pocházel z rodiny železničáře. V letech 1919 - 192 vystudoval na stockholmské univerzitě práva. O rok později se oženil s Alvou Myrdalovou, nositelkou Nobelovy ceny za mír.

Gunnar Karl Myrdal současně s právní praxí studoval i ekonomii. V roce 1927 obhájil doktorát ekonomie a byl jmenován docentem politické ekonomie.

Své znalosti získané studiem si G. K. Myrdal prohluboval v zahraničí, především v Německu a ve Velké Británii. Den po krachu na burze v roce 1929 přicestoval do USA na Rockeffelerovo stipendium. Ve Spojených státech se osobně seznámil s ekonomickou a sociální krizí po dobu hospodářské deprese.

V roce 1930 pobýval G. K. Myrdal rok ve Švýcarsku a poté se vrátil zpět do Švédska. Zde byl v roce 1933 jmenován profesorem politické ekonomie stockholmské univerzity. V roce 1938 opět odcestoval do Spojených státu, kde pobýval až do roku 1942. Ve Státech se pro Carnegieho korporaci zabýval studiem postavení černošské menšiny. V roce 1943 byl zvolen do švédského senátu a stal se členem rady Švédské říšské banky a předsedou komise pro poválečné plánování.

Po 2. světové válce v letech 1945 - 1947 byl Gunnar Karl Myrdal ministrem obchodu a poté tajemníkem hospodářské komise pro Evropu OSN. V roce 1957 odešel do Nadace 20. století, aby mohl studovat ekonomické trendy a politiku jihoasijských zemí.

V roce 1961 přijal G. K. Myrdal ve Stockholmu profesuru mezinárodních ekonomických vztahů na univerzitě, kde založil Institut mezinárodních ekonomických studií.

Gunnar Karl Myrdal získal v roce 1974 Cenu Švédské říšské banky za ekonomii (CEAN) za průkopnické práce v teorii peněz a ekonomické fluktuace a za pronikavou analýzu vzájemné závislosti ekonomiky se sociálními a institucionálními jevy.

Literární dílo Gunnara Karla Myrdala:

Prostý Myrdalův původ formoval jeho ekonomické i politické myšlení, na něž působil vliv jeffersonovského liberalismu a švédského křesťanského demokratismu. Zabýval se především otázkami mezinárodní ekonomiky, zvláště pak v rozvojových zemích. Prosazoval teorii konvergence. Podle jeho tvrzení bylo v rozvinutých zemích již dosaženo národní integrace sociálního zabezpečení všech vrstev obyvatelstva, takže hlavním úkolem ekonomie je zabezpečit rozvoj mezinárodní integrace, aby dosáhly blahobytu i rozvojové země. Na toto téma napsal i řadu odborných knih.

Asijské drama, pojednání o bídě národů

Peněžní rovnováha - zde Myrdal zavedl ekonomickou analýzu pojmu ex ante (očekávání) a ex post (uskutečnění).

Populační problém a krize - knihu napsal spolu se svojí ženou Alvou Myrdalovou. Kniha navrhovala, jak řešit blahobyt dětí bez sociálního vlivu rodičů.