zavřít
Giorgio Armani

modní návrhář

Věk:
89
Narození:
11. 7. 1934 , Piacenza, Itálie
Znamení:
rak   |  aktuální horoskop
Výška:
175 cm
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

20 se líbí, 6 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Giorgio Armani je italský módní návrhář a podnikatel. Jde o jednoho z nejznámějších světových módních návrhářů, který se dokázal postupně prosadit prakticky ve všech oblastech módy. Jeho největší přínos v oboru je mu ale připisován zejména v oblasti pánské módy. ŽivotTvořit pánskou módu začal u Nina Cerrutiho v roce 1964, v roce 1966 se poprvé setkal se svým velmi blízkým přítelem a spolupracovníkem architektem Sergiem Galeottim. V roce 1970 pak s jeho podporou a pomocí založil vlastní návrhářské studio. V roce 1974 pak byla založena jeho společnost Giorgio Armani S.p.A., dnes pouze Giorgio Armani. V témže roce představil svá první mužská saka, o rok později pak jejich ženskou variantu. Tato saka se posléza stala jakousi "uniformou" pro nejbohatší vrstvy obyvatel. Jeden ze zlomů v jeho kariéře nastal v roce 1980, kdy americký herec Richard Gere hrál v jeho saku ve snímku Americký gigolo, což fakticky předznamenalo otevření pobočky jeho firmy v kalifornském Hollywoodu v roce 1983. V roce 1985 zemřel na AIDS jeho přítel Sergio Galeotti, do firmy pak vstoupila jeho sestra Rossana. Je považován za jednoho z nejúspěšnějšího italských módních návrhářů všech dob, jeho majetek byl časopisem Forbes v roce 2010 odhadován na více než 5 miliard dolarů.Zajímavosti-Stal se prvním módním návrhářem, který odmítl příliš hubené modelky, které měly body mass index menší než 18, stalo se tak poté, co z důvodů mentální anorexie v roce 2006 předčasně zemřela brazilská modelka Ana Carolina Reston. -V roce 2006 navrhoval oblečení pro italské olympioniky ku příležitosti zahájovacího ceremoniálu Zimních olympijských her 2006 v Turíně.-Kromě řady filmových hvězd pravidelně obléká i několik významných světových fotbalistů (například Ronaldo, Luís Figo, Christian Vieri, Andrej Ševčenko, Kaká), v roce 2003 oblékal i celou anglickou fotbalovou reprezentaci.Současnost firmy ArmaniCelkový obrat jeho společností ročně přesahuje čtyři miliardy eur, jeho firmy zaměstnávají asi 5000 zaměstnanců, jeho koncern provozuje 13 vlastních továren a přibližně 250 vlastních exkluzivních obchodů ve 36 zemích světa. Produkty jeho firem se prodávají ve více jak 2000 obchodech po celém světě. Kromě módy a oděvů jeho firmy vyrábějí také brýle, parfémy, podnikají i v hotelnictví a gastronomii.Módní řady-Giorgio Armani-Armani Collezioni-Emporio Armani-Armani Jeans-Armani Junior-Armani Exchange-Armani Casa …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Giorgio Armani je italský módní návrhář a podnikatel. Jde o jednoho z nejznámějších světových módních návrhářů, který se dokázal postupně prosadit prakticky ve všech oblastech módy. Jeho největší přínos v oboru je mu ale připisován zejména v oblasti pánské módy.
Život
Tvořit pánskou módu začal u Nina Cerrutiho v roce 1964, v roce 1966 se poprvé setkal se svým velmi blízkým přítelem a spolupracovníkem architektem Sergiem Galeottim. V roce 1970 pak s jeho podporou a pomocí založil vlastní návrhářské studio. V roce 1974 pak byla založena jeho společnost Giorgio Armani S.p.A., dnes pouze Giorgio Armani. V témže roce představil svá první mužská saka, o rok později pak jejich ženskou variantu. Tato saka se posléza stala jakousi "uniformou" pro nejbohatší vrstvy obyvatel.

Jeden ze zlomů v jeho kariéře nastal v roce 1980, kdy americký herec Richard Gere hrál v jeho saku ve snímku Americký gigolo, což fakticky předznamenalo otevření pobočky jeho firmy v kalifornském Hollywoodu v roce 1983.

V roce 1985 zemřel na AIDS jeho přítel Sergio Galeotti, do firmy pak vstoupila jeho sestra Rossana.

Je považován za jednoho z nejúspěšnějšího italských módních návrhářů všech dob, jeho majetek byl časopisem Forbes v roce 2010 odhadován na více než 5 miliard dolarů.

Zajímavosti
-Stal se prvním módním návrhářem, který odmítl příliš hubené modelky, které měly body mass index menší než 18, stalo se tak poté, co z důvodů mentální anorexie v roce 2006 předčasně zemřela brazilská modelka Ana Carolina Reston.

-V roce 2006 navrhoval oblečení pro italské olympioniky ku příležitosti zahájovacího ceremoniálu Zimních olympijských her 2006 v Turíně.

-Kromě řady filmových hvězd pravidelně obléká i několik významných světových fotbalistů (například Ronaldo, Luís Figo, Christian Vieri, Andrej Ševčenko, Kaká), v roce 2003 oblékal i celou anglickou fotbalovou reprezentaci.

Současnost firmy Armani
Celkový obrat jeho společností ročně přesahuje čtyři miliardy eur, jeho firmy zaměstnávají asi 5000 zaměstnanců, jeho koncern provozuje 13 vlastních továren a přibližně 250 vlastních exkluzivních obchodů ve 36 zemích světa. Produkty jeho firem se prodávají ve více jak 2000 obchodech po celém světě.

Kromě módy a oděvů jeho firmy vyrábějí také brýle, parfémy, podnikají i v hotelnictví a gastronomii.

Módní řady
-Giorgio Armani
-Armani Collezioni
-Emporio Armani
-Armani Jeans
-Armani Junior
-Armani Exchange
-Armani Casa

Giorgio Armani v našich článcích

  • Giorgio Armani slaví 86 let: Do důchodu se nechystá, na stará kolena oživuje turismus v Itálii

    Extra.cz, 11. 7. 2020 Návrhář s notoricky známými iniciálami G a A slaví 86. narozeniny. Slavný designér Giorgio Armani, kterého proslavily revoluční pánské obleky, se zapojil do boje s koronavirem. Jeho samaritánství mu dokonce vyneslo novou funkci. Kromě designéra a businessmana je nyní zvláštním velvyslancem pro cestovní ruch v Itálii. … více

  • Giorgio Armani by rád modernizoval šatník britské královny

    Odhaleno.cz, 4. 10. 2017 Giorgio Armani během svého života zbudoval jedno módní impérium. Třiaosmdesátiletý italský oděvní návrhář se tak cítí být povolaným ke kritice šatníku nejdéle vládnoucí panovnice britských dějin. Královnu Alžbětu II. prý obdivuje a cení si jejího elegantního šatníku. Nicméně osobně by její oblečení modernizoval tak, aby oslovovala i mladší ročníky. … více

  • Mše za šéfku italského Vogue: Plakala Versace, Beckhamka, Naomi Campbell i božská Eva Herzigová!

    Blesk, 28. 2. 2017 Ve věku 66 let zemřela šéfredaktorka italské verze módního časopisu Vogue Franca Sozzani. Odešla koncem prosince loňského roku. Dnes na ni kolegové z branže jako módní návrháři Donatela Versace či Giorgio Armani, ale i Naomi Campbell, Victoria Beckham a také Eva Herzigová vzpomínali při zádušní mši. … více

Mohli by vás také zajímat…