zavřít
Eike Batista

podnikatel

Věk:
63
Narození:
3. 11. 1957 , Governador Valadares, Brazílie
Znamení:
štír   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Eike Batista otevřeně hovoří o tom, že jednoho dne bude nejbohatším člověkem na světě. K tomu potřebuje své jmění ještě zdvojnásobit, již nyní má však našlápnuto, aby si svůj sen splnil. Podle posledního žebříčku Forbes je nejbohatším Brazilcem a v první desítce nejbohatších lidí světa je totiž v padesáti dvou letech nejmladší. Eike se narodil 3. listopadu 1957 v Governador Valadares v Brazílii jako syn Eliezera Batista da Silvy, brazilského ministra energie a důlního průmyslu a prezidenta těžarské velespolečnosti Vale do Rio Doce. Otec ho však od firmy vždy držel co nejdál, a tak si vlastní cestu musel prošlapávat sám. Zvláštní křestní jméno má Eike po své německé matce, od které se prý naučil disciplíně a starosti o ostatní. Evropské kořeny zavály Batistu na studia do Německa, na inženýrský titul z univerzity v Cáchách ale nedosáhl. Studia předčasně ukončil a vrátil se do Brazílie. V Brazílii začal Batista obchodovat se zlatem z dolů v amazonském pralese. Následně jeden z nich koupil a udělal z něj první mechanizovaný důl v Amazonii. Jak sám říká, podcenil počasí, technické záležitosti, nemoci i logistiku, ale důl se ukázal být „blbuvzdorný“ a prosperoval. Sám dodnes považuje tuto zkušenost za formující pro svůj další život. Dalším krokem bylo spojení se s kanadskou společností TVX Gold, které následně Batista šéfoval. V roce 2000 svůj podíl prodal za miliardu dolarů, což dalo základ pro jeho další investice – do společnost na dodávky vody, elektráren a těžařské společnosti MMX Mineracao. Od ostatních brazilských investorů se prý Batista liší právě svým důrazem na diverzifikaci svého portfolia. Snahu diverzifikovat potvrzuje i ropná společnost TVX, kterou Batista založil v roce 2007. Již nyní má díky koncesím na těžbu ropy hodnotu několika miliard dolarů a je jedním z batistových tažných koní vzhůru žebříčkem. Vždyť ještě v roce 2008 nebyl ani mezi stovkou světových boháčů. V soukromém životě byl Batista znám jako manžel brazilské modelky a karnevalové královny Luma da Oliveiry, se kterou se ale v roce 2004 rozvedl. Má s ní dva syny – Thora a Olina. Je milovníkem rychlých motorů a bývalým závodníkem na motorových člunech. Časopis Forbes v roce 2010 odhadl celkové Batistovo jmění na 27 miliard dolarů a zařadil jej na osmé místo svého žebříčku. Při dynamice, jakou jeho jmění roste, však lze očekávat, že se brzy objeví výše. On sám odhaduje, že do deseti let by jeho jmění mohlo dosáhnout až 100 miliard dolarů. To by mu na místo nejbohatšího muže planety mohlo stačit. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Eike Batista otevřeně hovoří o tom, že jednoho dne bude nejbohatším člověkem na světě. K tomu potřebuje své jmění ještě zdvojnásobit, již nyní má však našlápnuto, aby si svůj sen splnil. Podle posledního žebříčku Forbes je nejbohatším Brazilcem a v první desítce nejbohatších lidí světa je totiž v padesáti dvou letech nejmladší.

Eike se narodil 3. listopadu 1957 v Governador Valadares v Brazílii jako syn Eliezera Batista da Silvy, brazilského ministra energie a důlního průmyslu a prezidenta těžarské velespolečnosti Vale do Rio Doce. Otec ho však od firmy vždy držel co nejdál, a tak si vlastní cestu musel prošlapávat sám.
Zvláštní křestní jméno má Eike po své německé matce, od které se prý naučil disciplíně a starosti o ostatní. Evropské kořeny zavály Batistu na studia do Německa, na inženýrský titul z univerzity v Cáchách ale nedosáhl. Studia předčasně ukončil a vrátil se do Brazílie.

V Brazílii začal Batista obchodovat se zlatem z dolů v amazonském pralese. Následně jeden z nich koupil a udělal z něj první mechanizovaný důl v Amazonii. Jak sám říká, podcenil počasí, technické záležitosti, nemoci i logistiku, ale důl se ukázal být „blbuvzdorný“ a prosperoval. Sám dodnes považuje tuto zkušenost za formující pro svůj další život.

Dalším krokem bylo spojení se s kanadskou společností TVX Gold, které následně Batista šéfoval. V roce 2000 svůj podíl prodal za miliardu dolarů, což dalo základ pro jeho další investice – do společnost na dodávky vody, elektráren a těžařské společnosti MMX Mineracao. Od ostatních brazilských investorů se prý Batista liší právě svým důrazem na diverzifikaci svého portfolia.

Snahu diverzifikovat potvrzuje i ropná společnost TVX, kterou Batista založil v roce 2007. Již nyní má díky koncesím na těžbu ropy hodnotu několika miliard dolarů a je jedním z batistových tažných koní vzhůru žebříčkem. Vždyť ještě v roce 2008 nebyl ani mezi stovkou světových boháčů.

V soukromém životě byl Batista znám jako manžel brazilské modelky a karnevalové královny Luma da Oliveiry, se kterou se ale v roce 2004 rozvedl. Má s ní dva syny – Thora a Olina. Je milovníkem rychlých motorů a bývalým závodníkem na motorových člunech.

Časopis Forbes v roce 2010 odhadl celkové Batistovo jmění na 27 miliard dolarů a zařadil jej na osmé místo svého žebříčku. Při dynamice, jakou jeho jmění roste, však lze očekávat, že se brzy objeví výše. On sám odhaduje, že do deseti let by jeho jmění mohlo dosáhnout až 100 miliard dolarů. To by mu na místo nejbohatšího muže planety mohlo stačit.