zavřít
Donald Rumsfeld

politik

Věk:
88
Narození:
7. 7. 1932 , Chicago, USA
Znamení:
rak   |  aktuální horoskop
Výška:
171 cm
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Nebýt teroristických útoků na New York a Washington, zůstal by Donald Rumsfeld zřejmě pouze jedním z mnoha amerických ministrů obrany. Situace, která nastala po útocích, vyzvedla nynějšího šéfa Pentagonu do role jedné z nejvlivnějších osob na naší planetě. Donald Henry Rumsfeld se narodil 7. července 1932 v Chicagu. Když mu bylo devět, jeho otec odjel do Tichomoří bojovat proti Japoncům a Donald do konce války vystřídal školy v pěti různých městech USA. Po skončení střední školy se rozhodl jít na prestižní univerzitu Princeton, kde vystudoval politické vědy. Po skončení školy sloužil Rumsfeld tři roky u námořního letectva. Pak se ale rozhodl pro politickou kariéru a proto přešel do Washingtonu. V roce 1962 byl zvolen do Kongresu, kde vydržel až do roku 1969. V polovině čtvrtého období se však rozhodl rezignovat, protože se nemohl prosadit před starou republikánskou gardu, a odešel pracovat do Nixonovy administrativy jako poradce. V roce 1973 byl jmenován velvyslancem Spojených států u NATO, ale hned následujícího roku se vrátil, když Nixon musel opustit úřad kvůli aféře Watergate a nový prezident Geralt Ford si Rumsfelda povolal k sobě do Bílého domu. V listopadu 1975 ho pak jmenoval ministrem obrany. Rumsfeld se tak ve dvaačtyřiceti letech stal nejmladším ministrem v historii země. V úřadu však nevydržel dlouho, protože odešel s nástupem demokrata Jimmyho Cartera. Rumsfeld se začal věnovat byznysu a dostal se do čela mezinárodní farmaceutické společnosti G.D. Searle & Co. O jeho úspěšnosti svědčí také to, že byl jmenován nejlepším manažerem ve farmaceutickém průmyslu časopisy Wall Street Transcript (1980) a Financial World (1981). Později řídil společnosti General Instrument Corporation a Gilead Scineces. V době mandátu Ronalda Regana a George Bushe staršího zastával Rumsfeld pozice v různých komisích a byl například zvláštním prezidentským vyslancem pro oblast Středního východu. V této funkci se dokonce setkal se Saddámem Husajnem v době irácko-iránské války. Do vrcholné politiky se však vrátil až s nástupem George Bushe mladšího, kdy se stal jednadvacátým a zároveň nejstarším ministrem obrany Spojených států. Rumsfeld je známým „jestřábem“, tedy zastáncem tvrdé linie, což se projevilo při postupu Spojených států po zářijových útocích. A podle všeho lze očekávat mnohem rozsáhlejší akci proti nepřátelům Spojených států, než pouze proti Afgánistánu a Iráku. Donald Rumsfeld je ženatý, s manželkou Joyce, kterou si vzal v roce 1954, má tři děti. Autor: Martin Hrabálek …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Nebýt teroristických útoků na New York a Washington, zůstal by Donald Rumsfeld zřejmě pouze jedním z mnoha amerických ministrů obrany. Situace, která nastala po útocích, vyzvedla nynějšího šéfa Pentagonu do role jedné z nejvlivnějších osob na naší planetě.

Donald Henry Rumsfeld se narodil 7. července 1932 v Chicagu. Když mu bylo devět, jeho otec odjel do Tichomoří bojovat proti Japoncům a Donald do konce války vystřídal školy v pěti různých městech USA. Po skončení střední školy se rozhodl jít na prestižní univerzitu Princeton, kde vystudoval politické vědy.

Po skončení školy sloužil Rumsfeld tři roky u námořního letectva. Pak se ale rozhodl pro politickou kariéru a proto přešel do Washingtonu. V roce 1962 byl zvolen do Kongresu, kde vydržel až do roku 1969. V polovině čtvrtého období se však rozhodl rezignovat, protože se nemohl prosadit před starou republikánskou gardu, a odešel pracovat do Nixonovy administrativy jako poradce.

V roce 1973 byl jmenován velvyslancem Spojených států u NATO, ale hned následujícího roku se vrátil, když Nixon musel opustit úřad kvůli aféře Watergate a nový prezident Geralt Ford si Rumsfelda povolal k sobě do Bílého domu. V listopadu 1975 ho pak jmenoval ministrem obrany. Rumsfeld se tak ve dvaačtyřiceti letech stal nejmladším ministrem v historii země.

V úřadu však nevydržel dlouho, protože odešel s nástupem demokrata Jimmyho Cartera. Rumsfeld se začal věnovat byznysu a dostal se do čela mezinárodní farmaceutické společnosti G.D. Searle & Co. O jeho úspěšnosti svědčí také to, že byl jmenován nejlepším manažerem ve farmaceutickém průmyslu časopisy Wall Street Transcript (1980) a Financial World (1981). Později řídil společnosti General Instrument Corporation a Gilead Scineces.

V době mandátu Ronalda Regana a George Bushe staršího zastával Rumsfeld pozice v různých komisích a byl například zvláštním prezidentským vyslancem pro oblast Středního východu. V této funkci se dokonce setkal se Saddámem Husajnem v době irácko-iránské války. Do vrcholné politiky se však vrátil až s nástupem George Bushe mladšího, kdy se stal jednadvacátým a zároveň nejstarším ministrem obrany Spojených států.

Rumsfeld je známým „jestřábem“, tedy zastáncem tvrdé linie, což se projevilo při postupu Spojených států po zářijových útocích. A podle všeho lze očekávat mnohem rozsáhlejší akci proti nepřátelům Spojených států, než pouze proti Afgánistánu a Iráku.

Donald Rumsfeld je ženatý, s manželkou Joyce, kterou si vzal v roce 1954, má tři děti.

Autor: Martin Hrabálek

  • To se ti nepovedlo, synku. George Bush starší drsně zhodnotil, co páchal jeho syn po 11. září

    Parlamentnílisty.cz, 5. 11. 2015 Bývalý americký prezident George Bush starší překvapivě tvrdě kritizuje Richarda Cheneyho a Donalda Rumsfelda, kteří byli klíčovými členy vlády jeho syna George Bushe. Ve své nové biografii oběma vyčítá podle něj příliš tvrdou reakci na atentáty proti USA z 11. září 2001, uvedla americká televizní stanice Fox News. … více

  • The Guardian: Uprchlická krize rozdělila východ a západ Evropy

    Parlamentnílisty.cz, 6. 9. 2015 Nejhorší uprchlická krize od roku 1945, kterou v těchto dnech zažívá Evropa, vytváří mezi západní a východní částí kontinentu takovou propast, jakou Evropa nezažila od časů války v Iráku. Tehdy americký ministr obrany Donald Rumsfeld hovořil o dělení na "novou a starou Evropu" a na mysli měl stoupence a odpůrce Spojených států. … více

  • Jihlava nabídne zakázanou lásku k dětem i to, co Rakušané ukrývají ve sklepě

    Novinky, 21. 10. 2014 Jak žít, když milujete osmiletého chlapce, Wonka jako možný agent StB, příběh advokáta, který obhajuje zločince, před kterými kdysi sám prchal, nebo precizně vystavěná konfrontace vrcholného amerického politika Donalda Rumsfelda s jeho činy v době, kdy USA zahájily vojenské operace v Afghánistánu a Iráku. To vše nabídne největší svátek autorského dokumetárního filmu ve střední a východní Evropě. Letos už po osmnácté budeme mít možnost sledovat v Jihlavě od 23. října dokumentární počiny z celého světa. Čeká nás přes 200 filmů ze 42 zemí a z toho 57 premiér, mezi které bude patřit i deset českých snímků. … více