zavřít
Dmitrij Medveděv

Předseda vlády Ruské federace, Prezident Ruské federace 2008-2012

Věk:
57
Narození:
14. 9. 1965 , Leningrad, SSSR
Znamení:
panna   |  aktuální horoskop
Výška:
163 cm
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

44 se líbí, 19 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Na počátku března 2008 byl Dmitrij Medveděv zvolen třetím ruským prezidentem (a s výškou 162 centimetrů i prezidentem nejmenším). Jeho volba byla jednoznačná, jelikož ho do úřadu „doporučil“ pravý vládce ruské politiky – Vladimir Putin. Ten se pravděpodobně stane Medveděvovým premiérem a putinovský kurz ruské politiky tak bude pokračovat. Dmitrij se narodil páru vysokoškolských pedagogů dne 14. září 1965. Stejně jako Putin vystudoval práva na univerzitě v Leningradu, kterou absolvoval v roce 1987, o tři roky později úspěšně dokončil doktorát tamtéž. Jedním z jeho vyučujících na univerzitě byl též Anatolij Sobčak a díky němu přičichl Medveděv poprvé k politice, když mu pomáhal při jeho úspěšném tažení za křeslem leningradského primátora. Díky Sobčakovi se též potkal s pozdějším prezidentem Putinem, který byl na radnici předsedou výboru pro zahraniční vztahy. Medveděv pro něj pracoval jako právní poradce, zároveň vyučoval na Petrohradské univerzitě. Mnoha ruskými kolegy byl přitom vnímán jako naprostá špička v oblasti soukromého práva. Medvěděv však působil též v soukromém sektoru – od roku 1993 byl ředitelem právního oddělení společnosti Ilim Pulp Enterprise, která se zabývala zpracováním dřeva a v roce 1998 se dostal do správní rady papírny Bratskij. V roce 1999 však tato místa rád opustil, když si ho přítel Putin, novopečený premiér, vzal s sebou do Moskvy. Medveděv se posléze aktivně podílel na Putinově prezidentské kampani a odměnou mu bylo jednak místo zástupce šéfa prezidentské kanceláře Alexandra Vološina, jednak teplé místečko ve správní radě surovinového kolosu Gazprom. V listopadu 2005 jmenoval Putin loajálního Medveděva na post prvního vicepremiéra a dal mu za úkol dozor nad národními programy – tedy rozvoj školství zdravotnictví či bydlení. Medveděv se tak spolu se Sergejem Ivanovem a Viktorem Zubkovem dostal mezi užší okruh možných Putinových nástupců. V prosinci 2007 pak Putin oficiálně označil Medvěděva za svého preferovaného nástupce a bylo zjevné, že jeho volba bude spíše podobná korunovaci než skutečnému klání. V předvolebních průzkumech mu slíbilo dát hlas až 80% Rusů. Nakonec jich ve volbách v březnu 2008 získal jen něco pře 70%, i to stačilo na drtivé vítězství nad Genadijem Zjuganovem i Vladimirem Žirinovskij, o Andreji Bogdanovovi ani nemluvě. Sám Medveděv vždy prohlašoval, že se bude držet v linii vymezené Putinem a lze předpokládat, že bude jeho radami silně ovlivněn. Jeho pět let by tak mohlo být jen přechodným obdobím mezi vládami Vladimira Putina, kterému ruská ústava neumožňovala stát se prezidentem potřetí. Ale není vyloučeno, že "Putinův klon", jak jej po volbě nazvala některá západní média, překvapí. Medvěděv je ženatý, s ženou Světlanou Vladimirovnou má dvanáctiletého syna Ilju. K jeho koníčkům patří plavání (denně plave kilometr a půl), posilování, četba a fandění petrohradskému fotbalovému klubu Zenit. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Na počátku března 2008 byl Dmitrij Medveděv zvolen třetím ruským prezidentem (a s výškou 162 centimetrů i prezidentem nejmenším). Jeho volba byla jednoznačná, jelikož ho do úřadu „doporučil“ pravý vládce ruské politiky – Vladimir Putin. Ten se pravděpodobně stane Medveděvovým premiérem a putinovský kurz ruské politiky tak bude pokračovat.

Dmitrij se narodil páru vysokoškolských pedagogů dne 14. září 1965. Stejně jako Putin vystudoval práva na univerzitě v Leningradu, kterou absolvoval v roce 1987, o tři roky později úspěšně dokončil doktorát tamtéž.

Jedním z jeho vyučujících na univerzitě byl též Anatolij Sobčak a díky němu přičichl Medveděv poprvé k politice, když mu pomáhal při jeho úspěšném tažení za křeslem leningradského primátora.
Díky Sobčakovi se též potkal s pozdějším prezidentem Putinem, který byl na radnici předsedou výboru pro zahraniční vztahy. Medveděv pro něj pracoval jako právní poradce, zároveň vyučoval na Petrohradské univerzitě. Mnoha ruskými kolegy byl přitom vnímán jako naprostá špička v oblasti soukromého práva.

Medvěděv však působil též v soukromém sektoru – od roku 1993 byl ředitelem právního oddělení společnosti Ilim Pulp Enterprise, která se zabývala zpracováním dřeva a v roce 1998 se dostal do správní rady papírny Bratskij.

V roce 1999 však tato místa rád opustil, když si ho přítel Putin, novopečený premiér, vzal s sebou do Moskvy. Medveděv se posléze aktivně podílel na Putinově prezidentské kampani a odměnou mu bylo jednak místo zástupce šéfa prezidentské kanceláře Alexandra Vološina, jednak teplé místečko ve správní radě surovinového kolosu Gazprom.

V listopadu 2005 jmenoval Putin loajálního Medveděva na post prvního vicepremiéra a dal mu za úkol dozor nad národními programy – tedy rozvoj školství zdravotnictví či bydlení. Medveděv se tak spolu se Sergejem Ivanovem a Viktorem Zubkovem dostal mezi užší okruh možných Putinových nástupců.

V prosinci 2007 pak Putin oficiálně označil Medvěděva za svého preferovaného nástupce a bylo zjevné, že jeho volba bude spíše podobná korunovaci než skutečnému klání. V předvolebních průzkumech mu slíbilo dát hlas až 80% Rusů. Nakonec jich ve volbách v březnu 2008 získal jen něco pře 70%, i to stačilo na drtivé vítězství nad Genadijem Zjuganovem i Vladimirem Žirinovskij, o Andreji Bogdanovovi ani nemluvě.

Sám Medveděv vždy prohlašoval, že se bude držet v linii vymezené Putinem a lze předpokládat, že bude jeho radami silně ovlivněn. Jeho pět let by tak mohlo být jen přechodným obdobím mezi vládami Vladimira Putina, kterému ruská ústava neumožňovala stát se prezidentem potřetí. Ale není vyloučeno, že "Putinův klon", jak jej po volbě nazvala některá západní média, překvapí.

Medvěděv je ženatý, s ženou Světlanou Vladimirovnou má dvanáctiletého syna Ilju. K jeho koníčkům patří plavání (denně plave kilometr a půl), posilování, četba a fandění petrohradskému fotbalovému klubu Zenit.

Dmitrij Medveděv v našich článcích

  • Zatykač na Putina: Haag mnoha zemím zavařil. Už se to řeší. Varování před raketami na Bundestag

    Parlamentnílisty.cz, 23. 3. 2023 „Odpálili bychom naše rakety na spolkové kancléřství a Bundestag.“ Předseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv důrazně varoval Berlín, co by se stalo, pokud by se Němci pokusili zatknout prezidenta Putina při jeho hypotetické cestě do země, jak avizoval spolkový ministr spravedlnosti Bushman. Na ruského státníka totiž vydal zatykač Mezinárodní trestní soud v Haagu. Rusko, USA ani Ukrajina jurisdikci tohoto soudu neuznávají. Maďarsko sice ano, ale Putina by prý nezadrželo. … více

  • Jaderné zbraně. Zničení lidstva! Medveděv pronesl největší hrozbu

    Parlamentnílisty.cz, 27. 2. 2023 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv opakovaně hrozí, že Rusko v případě nutnosti použije jaderné zbraně a pokud má prohrát Rusko, prohraje celá lidská civilizace. „Každé zhroucené impérium pohřbívá pod svými troskami polovinu světa, nebo i více,“ uvedl Medveděv, který už dříve prohlásil, že svět bez Ruska není alternativou. … více

  • Mrazivá věštba Medveděva: Celá Evropa zmizí. Putina zastaví jen 3. světová válka, tvrdí Chodorkovskij

    Extra.cz, 13. 2. 2023 Válka na Ukrajině, která trvá už rok, zřejmě jen tak neskončí. Z různých stran se však začaly množit scénáře, jak vlastně celý konflikt dopadne. S jednou se nyní vytasil ruský exprezident Dmitrij Medveděv. Evropa podle něj zcela zmizí v podobě, jak ji nyní známe. Podle opozičního politika v exilu Michaila Chodorkovského pak Vladimira Putina zastaví pouze třetí světová válka. „Země NATO a západní Evropa budou muset skutečně bojovat,“ uvedl podle listu Daily Mail bývalý nejbohatší muž Ruska.  … více