zavřít
Dmitrij Medveděv

Předseda vlády Ruské federace, Prezident Ruské federace 2008-2012

Věk:
58
Narození:
14. 9. 1965 , Leningrad, SSSR
Znamení:
panna   |  aktuální horoskop
Výška:
163 cm
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

44 se líbí, 20 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Na počátku března 2008 byl Dmitrij Medveděv zvolen třetím ruským prezidentem (a s výškou 162 centimetrů i prezidentem nejmenším). Jeho volba byla jednoznačná, jelikož ho do úřadu „doporučil“ pravý vládce ruské politiky – Vladimir Putin. Ten se pravděpodobně stane Medveděvovým premiérem a putinovský kurz ruské politiky tak bude pokračovat. Dmitrij se narodil páru vysokoškolských pedagogů dne 14. září 1965. Stejně jako Putin vystudoval práva na univerzitě v Leningradu, kterou absolvoval v roce 1987, o tři roky později úspěšně dokončil doktorát tamtéž. Jedním z jeho vyučujících na univerzitě byl též Anatolij Sobčak a díky němu přičichl Medveděv poprvé k politice, když mu pomáhal při jeho úspěšném tažení za křeslem leningradského primátora. Díky Sobčakovi se též potkal s pozdějším prezidentem Putinem, který byl na radnici předsedou výboru pro zahraniční vztahy. Medveděv pro něj pracoval jako právní poradce, zároveň vyučoval na Petrohradské univerzitě. Mnoha ruskými kolegy byl přitom vnímán jako naprostá špička v oblasti soukromého práva. Medvěděv však působil též v soukromém sektoru – od roku 1993 byl ředitelem právního oddělení společnosti Ilim Pulp Enterprise, která se zabývala zpracováním dřeva a v roce 1998 se dostal do správní rady papírny Bratskij. V roce 1999 však tato místa rád opustil, když si ho přítel Putin, novopečený premiér, vzal s sebou do Moskvy. Medveděv se posléze aktivně podílel na Putinově prezidentské kampani a odměnou mu bylo jednak místo zástupce šéfa prezidentské kanceláře Alexandra Vološina, jednak teplé místečko ve správní radě surovinového kolosu Gazprom. V listopadu 2005 jmenoval Putin loajálního Medveděva na post prvního vicepremiéra a dal mu za úkol dozor nad národními programy – tedy rozvoj školství zdravotnictví či bydlení. Medveděv se tak spolu se Sergejem Ivanovem a Viktorem Zubkovem dostal mezi užší okruh možných Putinových nástupců. V prosinci 2007 pak Putin oficiálně označil Medvěděva za svého preferovaného nástupce a bylo zjevné, že jeho volba bude spíše podobná korunovaci než skutečnému klání. V předvolebních průzkumech mu slíbilo dát hlas až 80% Rusů. Nakonec jich ve volbách v březnu 2008 získal jen něco pře 70%, i to stačilo na drtivé vítězství nad Genadijem Zjuganovem i Vladimirem Žirinovskij, o Andreji Bogdanovovi ani nemluvě. Sám Medveděv vždy prohlašoval, že se bude držet v linii vymezené Putinem a lze předpokládat, že bude jeho radami silně ovlivněn. Jeho pět let by tak mohlo být jen přechodným obdobím mezi vládami Vladimira Putina, kterému ruská ústava neumožňovala stát se prezidentem potřetí. Ale není vyloučeno, že "Putinův klon", jak jej po volbě nazvala některá západní média, překvapí. Medvěděv je ženatý, s ženou Světlanou Vladimirovnou má dvanáctiletého syna Ilju. K jeho koníčkům patří plavání (denně plave kilometr a půl), posilování, četba a fandění petrohradskému fotbalovému klubu Zenit. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Na počátku března 2008 byl Dmitrij Medveděv zvolen třetím ruským prezidentem (a s výškou 162 centimetrů i prezidentem nejmenším). Jeho volba byla jednoznačná, jelikož ho do úřadu „doporučil“ pravý vládce ruské politiky – Vladimir Putin. Ten se pravděpodobně stane Medveděvovým premiérem a putinovský kurz ruské politiky tak bude pokračovat.

Dmitrij se narodil páru vysokoškolských pedagogů dne 14. září 1965. Stejně jako Putin vystudoval práva na univerzitě v Leningradu, kterou absolvoval v roce 1987, o tři roky později úspěšně dokončil doktorát tamtéž.

Jedním z jeho vyučujících na univerzitě byl též Anatolij Sobčak a díky němu přičichl Medveděv poprvé k politice, když mu pomáhal při jeho úspěšném tažení za křeslem leningradského primátora.
Díky Sobčakovi se též potkal s pozdějším prezidentem Putinem, který byl na radnici předsedou výboru pro zahraniční vztahy. Medveděv pro něj pracoval jako právní poradce, zároveň vyučoval na Petrohradské univerzitě. Mnoha ruskými kolegy byl přitom vnímán jako naprostá špička v oblasti soukromého práva.

Medvěděv však působil též v soukromém sektoru – od roku 1993 byl ředitelem právního oddělení společnosti Ilim Pulp Enterprise, která se zabývala zpracováním dřeva a v roce 1998 se dostal do správní rady papírny Bratskij.

V roce 1999 však tato místa rád opustil, když si ho přítel Putin, novopečený premiér, vzal s sebou do Moskvy. Medveděv se posléze aktivně podílel na Putinově prezidentské kampani a odměnou mu bylo jednak místo zástupce šéfa prezidentské kanceláře Alexandra Vološina, jednak teplé místečko ve správní radě surovinového kolosu Gazprom.

V listopadu 2005 jmenoval Putin loajálního Medveděva na post prvního vicepremiéra a dal mu za úkol dozor nad národními programy – tedy rozvoj školství zdravotnictví či bydlení. Medveděv se tak spolu se Sergejem Ivanovem a Viktorem Zubkovem dostal mezi užší okruh možných Putinových nástupců.

V prosinci 2007 pak Putin oficiálně označil Medvěděva za svého preferovaného nástupce a bylo zjevné, že jeho volba bude spíše podobná korunovaci než skutečnému klání. V předvolebních průzkumech mu slíbilo dát hlas až 80% Rusů. Nakonec jich ve volbách v březnu 2008 získal jen něco pře 70%, i to stačilo na drtivé vítězství nad Genadijem Zjuganovem i Vladimirem Žirinovskij, o Andreji Bogdanovovi ani nemluvě.

Sám Medveděv vždy prohlašoval, že se bude držet v linii vymezené Putinem a lze předpokládat, že bude jeho radami silně ovlivněn. Jeho pět let by tak mohlo být jen přechodným obdobím mezi vládami Vladimira Putina, kterému ruská ústava neumožňovala stát se prezidentem potřetí. Ale není vyloučeno, že "Putinův klon", jak jej po volbě nazvala některá západní média, překvapí.

Medvěděv je ženatý, s ženou Světlanou Vladimirovnou má dvanáctiletého syna Ilju. K jeho koníčkům patří plavání (denně plave kilometr a půl), posilování, četba a fandění petrohradskému fotbalovému klubu Zenit.

Dmitrij Medveděv v našich článcích

  • Ruská armáda rekrutovala 280 000 vojáků

    Tiscali, 3. 9. 2023 Rusové od začátku roku získali do svých služeb stovky tisíc rekrutů. Prohlásil to v neděli místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. … více

  • Strom od stromu. CNN vysvětlila, proč Ukrajinci postupují pomalu

    Parlamentnílisty.cz, 4. 7. 2023 VÁLEČNÝ MONITORING Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv opět promluvil k veřejnosti a podle washingtonského Institutu pro studium války pronesl další absurdní projev, v němž se ostře vymezil proti Západu. Americká zpravodajská stanice CNN popsala, proč ukrajinská protiofenziva postupuje tak pomalu. Proč mohou vojáci „postupovat jen strom od stromu“. Mezi západními politiky prý kvůli tomu roste nervozita, protože budou muset před vlastními voliči obhájit, že má smysl Ukrajinu podporovat i dál, i když jejich státy trápí inflace a další problémy. … více

  • Německý ministr promluvil, Medveděv mu vynadal do nácků. A pohrozil

    Parlamentnílisty.cz, 25. 4. 2023 „Němec, který chce zaútočit na Rusko, musí být připraven na naši přehlídku v Berlíně.“ Dmitrij Medveděv zaslal ostré varování spolkové vládě kancléře Olafa Scholze poté, co německý ministr obrany Boris Pistorius obhajoval ukrajinské vojenské útoky na ruském území. Medveděv již dříve hrozil Němcům raketami na Bundestag, pokud by se pokusili zatknout ruského prezidenta Putina při jeho hypotetické cestě do země. Medveděvův profil na sociální síti také v minulosti vyzýval k teritoriální expanzi Ruska do dalších okolních států. Podle Moskvy byli na vině hackeři, podle některých komentátorů alkohol. … více