zavřít
David Beran

podnikatel

Věk:
53
Narození:
26. 9. 1967 , Pardubice, Česká republika
Znamení:
váhy   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

David Beran je významný český podnikatel. Podle časopisu Forbes je dvanactým nejbohatším Čechem s majetkem větším, než 14 miliard korun. Je majitelem nadnárodní finanční skupiny Profireal Group, jež působí na finančních trzích střední a východní Evropy. Zažil spory hned se čtyřmi obchodními partnery, během nichž přišel o majetek v hodnotě téměř deseti miliard korun. Žije s Terezií Dobrovolnou, Miss ČR 1997, s níž má dvě dcery. David Beran zanechal těsně před státnicemi studia biochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a dal se na podnikání. V roce 1991 začínal dovozem kopírek, faxů a počítačů, vydělané peníze investoval do akcií a brzy se díky svým obchodním schopnostem stal miliardářem. Koncem 90. let kontroloval podíly v několika firmách. Na přelomu tisíciletí začal s majetkovými změnami ve své tehdy klíčové společnosti DB Invest, což vedlo k dodnes neuzavřenému sporu. Výsledkem je ztráta majetku až za miliardy korun.[zdroj?] Beranův konflikt s bývalými partnery z DB Investu vyvrcholil kolem roku 2005. V té době začíná mít Beran zdravotní problémy. S rodinou proto odjíždí z Česka, a usídlí se v rakouském Zell am See. Zdraví je podle něj důležitější než byznys. V době jeho nepřítomnosti se ale rozhoří další majetkové spory, tentokrát s Janem Světlíkem o ostravský strojírenský holding Vítkovice. Světlík s Beranem spolupracoval při koupi své první továrny Vítkovice Lahvárna (nyní VÍTKOVICE CYLINDERS), později v privatizaci strojírenských Vítkovic. Beran podle svých slov nemá sílu se Světlíkem válčit a tak se chce spojit se svým letitým obchodním partnerem Karlem Komárkem. Nakonec se ale ve válce o Vítkovice ocitnou jako protivníci všichni tři. Trojstranný konflikt léta zaměstnává soudy a arbitry. Během celého procesu přišel Beran o podíl ve Vítkovicích, který si dnes cení na tři až čtyři miliardy korun. Soudy uznaly, že na jeho podíl měl předkupní právo Světlík. A rozhodly, že mu jej měl Beran nechat za cenu kolem 80 milionů. Akcie leží dodnes v soudní úschově, Beran doufá, že verdikt soudu ještě zvrátí. S Komárkem se nakonec usmířili. V roce 2009 policie obvinila Berana ze čtvrtmiliardového daňového úniku. Státní zástupce však nakonec obvinění zrušil. David Beran se z pozice akcionáře nyní soustředí na svou finanční skupinu Profireal Group. Tato nadnárodní společnost, působí na finančních trzích střední a východní Evropy již od roku 1994. Profireal Group tvoří čtyři divize. Divize PROFI CREDIT je významným poskytovatelem půjček a úvěrů v České republice, na Slovensku, v Polsku, a Bulharsku, společnosti divize PROFIDEBT obchodují s pohledávkami a poslední divize – PROFI INVESTMENT se zabývá rozvojem nových investičních projektů a poslední PROFIFINANCIAL. Hodnotu skupiny odhaduje Beran na sedm až osm miliard korun. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

David Beran je významný český podnikatel. Podle časopisu Forbes je dvanactým nejbohatším Čechem s majetkem větším, než 14 miliard korun. Je majitelem nadnárodní finanční skupiny Profireal Group, jež působí na finančních trzích střední a východní Evropy. Zažil spory hned se čtyřmi obchodními partnery, během nichž přišel o majetek v hodnotě téměř deseti miliard korun. Žije s Terezií Dobrovolnou, Miss ČR 1997, s níž má dvě dcery.

David Beran zanechal těsně před státnicemi studia biochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a dal se na podnikání. V roce 1991 začínal dovozem kopírek, faxů a počítačů, vydělané peníze investoval do akcií a brzy se díky svým obchodním schopnostem stal miliardářem. Koncem 90. let kontroloval podíly v několika firmách. Na přelomu tisíciletí začal s majetkovými změnami ve své tehdy klíčové společnosti DB Invest, což vedlo k dodnes neuzavřenému sporu. Výsledkem je ztráta majetku až za miliardy korun.[zdroj?] Beranův konflikt s bývalými partnery z DB Investu vyvrcholil kolem roku 2005. V té době začíná mít Beran zdravotní problémy. S rodinou proto odjíždí z Česka, a usídlí se v rakouském Zell am See. Zdraví je podle něj důležitější než byznys.

V době jeho nepřítomnosti se ale rozhoří další majetkové spory, tentokrát s Janem Světlíkem o ostravský strojírenský holding Vítkovice. Světlík s Beranem spolupracoval při koupi své první továrny Vítkovice Lahvárna (nyní VÍTKOVICE CYLINDERS), později v privatizaci strojírenských Vítkovic. Beran podle svých slov nemá sílu se Světlíkem válčit a tak se chce spojit se svým letitým obchodním partnerem Karlem Komárkem. Nakonec se ale ve válce o Vítkovice ocitnou jako protivníci všichni tři. Trojstranný konflikt léta zaměstnává soudy a arbitry. Během celého procesu přišel Beran o podíl ve Vítkovicích, který si dnes cení na tři až čtyři miliardy korun. Soudy uznaly, že na jeho podíl měl předkupní právo Světlík. A rozhodly, že mu jej měl Beran nechat za cenu kolem 80 milionů. Akcie leží dodnes v soudní úschově, Beran doufá, že verdikt soudu ještě zvrátí. S Komárkem se nakonec usmířili. V roce 2009 policie obvinila Berana ze čtvrtmiliardového daňového úniku. Státní zástupce však nakonec obvinění zrušil.

David Beran se z pozice akcionáře nyní soustředí na svou finanční skupinu Profireal Group. Tato nadnárodní společnost, působí na finančních trzích střední a východní Evropy již od roku 1994. Profireal Group tvoří čtyři divize. Divize PROFI CREDIT je významným poskytovatelem půjček a úvěrů v České republice, na Slovensku, v Polsku, a Bulharsku, společnosti divize PROFIDEBT obchodují s pohledávkami a poslední divize – PROFI INVESTMENT se zabývá rozvojem nových investičních projektů a poslední PROFIFINANCIAL. Hodnotu skupiny odhaduje Beran na sedm až osm miliard korun.