zavřít
Charles Koch

politik, podnikatel, filantrop, předseda představenstva koch industries

Věk:
87
Narození:
1. 11. 1935 , Wichita, Kansas, USA
Znamení:
štír   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Koch Industries, Inc. (IPA: /ˈkoʊk/) je americký soukromý konglomerát energetických společností, který sídlí v městě Wichita v Kansasu. Koch Industries Incorporated vlastní společnosti: Invista, Georgia-Pacific, Flint Hill Resources, Koch Pipeline, Koch Petroleum Group, Koch Fertilizer, Koch Engineering, Koch Minerals a Matador Ranching Company. Pobočky a dceřiné firmy Koch Industries podnikají v mnoha oblastech – ve výrobě, obchodu a investicích; též v primárních odvětvích těžby, zpracování a distribuci ropy, chemikálií, energie, vláken, polymerů a podobných surovin, minerálů, hnojiv, papíru, vybavení v zemědělském a chemicko-technologickém sektoru, finančnictví, obchodování s komoditami atd. V roce 2008 dosáhly Koch Industries obratu 98 miliard dolarů a jsou (po korporaci Cargill) považovány za druhou největší soukromou společností ve Spojených státech. Koch má cca 80 tisíc zaměstnanců téměř v 6 desítkách zemích v Severní a Jižní Americe, Blízkém Východě, Asii, Austrálii, Africe a Evropě (včetně České republiky). Je pojmenována podle Freda C. Kocha, který byl v roce 1940 spoluzakladatelem Wood River Oil and Refining Company (později se přejmenovala po něm). Fred C. Koch v ní začal využíval inovativní proces zpracování surové nafty, který vyvinul již v roce 1927. Jeho synové v současnosti řídí Koch Industries po něm. Charles G. Koch je předseda představenstva a vedoucí výkonný úředník společnosti a David H. Koch, výkonný viceprezident. Jsou majoritními majiteli – oba vlastní 42 % Koch Industries. Koch Industries mezi lety 2005 a 2008 věnoval na kampaně politických kandidátů 5,7 milionu dolarů. Bratři Kochové podporují nadace hájící volný trh, financují hnutí Tea party, a podle Greenpeace společnost dává částky v řádu desítek milionů na podporu lobbystických skupin bojujícím proti rozvoji alternativ fosilních paliv, stejně jako proti globálnímu oteplování. Koch Industries (nebo její dceřiné společnosti) se dostala do povědomí i v souvislosti s milionovými pokutami, které opakovaně musela platit za poškozování životního prostředí. K větším porušením došlo v sedmi případech z let 1999, 2000, 2001, 2003, 2006 a 2009 a částky se pohybovaly od několika desítek tisíc do 35 milionů[7] za stovky případů znečištění vody ropnými produkty společnosti. Negativní dopad na pověst společnosti měla i nehoda v texaském městě Lively, při které prasklo zkorodované potrubí společnosti s vysoce hořlavým butanem, který následně explodoval a zabil mladý pár, který právě projížděl kolem. Podle studie University of Massachusetts je Koch Industries 10. největším korporátním znečišťovatelem ovzduší v USA …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Koch Industries, Inc. (IPA: /ˈkoʊk/) je americký soukromý konglomerát energetických společností, který sídlí v městě Wichita v Kansasu.

Koch Industries Incorporated vlastní společnosti:
Invista,
Georgia-Pacific,
Flint Hill Resources,
Koch Pipeline,
Koch Petroleum Group,
Koch Fertilizer,
Koch Engineering,
Koch Minerals a
Matador Ranching Company.

Pobočky a dceřiné firmy Koch Industries podnikají v mnoha oblastech – ve výrobě, obchodu a investicích; též v primárních odvětvích těžby, zpracování a distribuci ropy, chemikálií, energie, vláken, polymerů a podobných surovin, minerálů, hnojiv, papíru, vybavení v zemědělském a chemicko-technologickém sektoru, finančnictví, obchodování s komoditami atd.

V roce 2008 dosáhly Koch Industries obratu 98 miliard dolarů a jsou (po korporaci Cargill) považovány za druhou největší soukromou společností ve Spojených státech. Koch má cca 80 tisíc zaměstnanců téměř v 6 desítkách zemích v Severní a Jižní Americe, Blízkém Východě, Asii, Austrálii, Africe a Evropě (včetně České republiky).

Je pojmenována podle Freda C. Kocha, který byl v roce 1940 spoluzakladatelem Wood River Oil and Refining Company (později se přejmenovala po něm). Fred C. Koch v ní začal využíval inovativní proces zpracování surové nafty, který vyvinul již v roce 1927.

Jeho synové v současnosti řídí Koch Industries po něm. Charles G. Koch je předseda představenstva a vedoucí výkonný úředník společnosti a David H. Koch, výkonný viceprezident. Jsou majoritními majiteli – oba vlastní 42 % Koch Industries.

Koch Industries mezi lety 2005 a 2008 věnoval na kampaně politických kandidátů 5,7 milionu dolarů.

Bratři Kochové podporují nadace hájící volný trh, financují hnutí Tea party, a podle Greenpeace společnost dává částky v řádu desítek milionů na podporu lobbystických skupin bojujícím proti rozvoji alternativ fosilních paliv, stejně jako proti globálnímu oteplování.

Koch Industries (nebo její dceřiné společnosti) se dostala do povědomí i v souvislosti s milionovými pokutami, které opakovaně musela platit za poškozování životního prostředí. K větším porušením došlo v sedmi případech z let 1999, 2000, 2001, 2003, 2006 a 2009 a částky se pohybovaly od několika desítek tisíc do 35 milionů[7] za stovky případů znečištění vody ropnými produkty společnosti.

Negativní dopad na pověst společnosti měla i nehoda v texaském městě Lively, při které prasklo zkorodované potrubí společnosti s vysoce hořlavým butanem, který následně explodoval a zabil mladý pár, který právě projížděl kolem.

Podle studie University of Massachusetts je Koch Industries 10. největším korporátním znečišťovatelem ovzduší v USA

Charles Koch v našich článcích

 • 10 nejbohatších lidí světa 2017

  10 nejbohatších lidí světa 2017

  21. 1. 2018 17:12 Víte, kteří lidé byli nejbohatší v roce 2017? Do čela žebříčku největších boháčů světa se v říjnu 2017 dostal zakladatel a výkonný ředitel portálu Amazon.com. Přeskočil tak Billa Gatese, který si první pozici držel vůbec nejdéle ze všech.… více

 • 10 nejbohatších lidí světa 2016

  10 nejbohatších lidí světa 2016

  5. 2. 2017 11:42 Víte, kteří lidé byli nejbohatší v roce 2016? Těchto 10 boháčů má větší majetek, než polovina chudších obyvatel planety. Žebříček vede zakladatel Microsoftu Bill Gates, který se na pozici nejbohatšího člověka, drží vůbec nejdéle ze všech.… více

 • Deset největších boháčů světa

  Deset největších boháčů světa

  10. 7. 2016 14:33 Dnešní Top 10 je ve znamení bohatství. Přinášíme vám žebříček 10 nejbohatších lidí světa, jejichž jmění se počítá na desítky miliard dolarů. Žebříček vede zakladatel Microsoftu Bill Gates, který se na této pozici drží vůbec nejdéle ze všech.… více