zavřít
Bernard Arnault

podnikatel

Věk:
72
Narození:
5. 3. 1949 , Roubaix, France
Znamení:
ryby   |  aktuální horoskop
Výška:
185 cm
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Druhý nejbohatší Evropan a sedmý muž světového žebříčku je králem světového luxusu (či Papežem módy, jak ho nazval Forbes). Jeho impérium Moét Henessy Louis Vuitton (MHLV – vlastní v něm 51% a osobně ho řídí) v sobě zahrnuje některé z nejznělejších světových značek, jako je například šampaňské Dom Perignon, koňak Henessy, kosmetika Christian Dior a Givenchy či samotná značka Louis Vuitton. Bernard Arnault se narodil 5. března 1949 ve francouzském Roubaix. Díky tomu, že již jeho otec Jean nabyl nemalého majetku, syn vystudoval prestižní École Polytechnique a stal se inženýrem. Po studiích nastoupil do čela rodinné stavební firmy Ferret-Savinel a stavěl na francouzské Riviéře. V roce 1981 se však ve Francii k vládě dostali socialisté a Arnault raději odešel do Spojených států, kde stavěl kondominia na Floridě. Americká zkušenost trvala něco přes dva roky, již v roce 1983 se vrátil zpět do rodné vlasti. V době návratu francouzská vláda hledala investora pro bankrotující textilní firmu Boussac, která kromě jiného vlastnila i luxusní značku Christian Dior. S pomocí vlivného investora Antoina Bernheima se mu podařilo zafinancovat nákup Boussacu, do něhož jeho rodina vložila je 15 milonů dolarů, tedy ani ne pětinu celkové ceny. Bernarda zajímal z Boussacu především Dior, proto se zbavil většiny textilních značek, které pod něj spadaly a získal nemalé jmění. Právě to mu vydláždilo cestu do MHLV, kde za necelé dvě miliardy dolarů získal v roce 1989 čtvrtinový podíl. Po svém vstupu do firmy svedl vítězný boj o moc, ve kterém provedl značné čistky ve vedení společnosti. Razantní až brutální postup, ve kterém užil i žalob u soudu, mu vysloužil srovnání s Donaldem Trumpem. Arnautova strategie v luxusním byznysu zahrnovala dát volné roce svým designérům. Sám s velkými sklony k umění dokázal ocenit kreativitu svých podřízených. Ovšem pouze do té míry, dokud obchod vydělával. V okamžiku kdy ne, neváhal propouštět na jakýchkoliv postech. Právě skloubení kreativity a obchodního ducha vedlo k tak velkému úspěchu MHLV. Arnaut postupně roztočil kolotoč akvizicí, díky koupi TAG Heuer pronikl například do obchodu s luxusními hodinkami. Ne všechny akvizice však byly stejně úspěšné, a tak Arnaut musel i prodávat. MHLV je v současnosti velmi úspěšnou firmou, jejíž zisky stále rostou. V roce 2005 až na 2,7 miliardy eur z celkového prodeje ve výši 14 miliard. Společnost též oslavila otevření svého velkého obchodního domu na pařížské Champs-Elyssés, který se stal okamžitě hitem nákupů ve francouzském hlavním městě. Bernard Arnault je sedmičkou na žebříčku Forbesu pro rok 2006 s majetkem 21,5 miliard dolarů. V roce 2007 na tomto místě zůstáva, ale polepšil si na 26 miliard dolarů. Ve MHLV již zastává vysokou funkci i dcera Delphine. Kromě ní má ženatý Arnault další čtyři děti. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Druhý nejbohatší Evropan a sedmý muž světového žebříčku je králem světového luxusu (či Papežem módy, jak ho nazval Forbes). Jeho impérium Moét Henessy Louis Vuitton (MHLV – vlastní v něm 51% a osobně ho řídí) v sobě zahrnuje některé z nejznělejších světových značek, jako je například šampaňské Dom Perignon, koňak Henessy, kosmetika Christian Dior a Givenchy či samotná značka Louis Vuitton.

Bernard Arnault se narodil 5. března 1949 ve francouzském Roubaix. Díky tomu, že již jeho otec Jean nabyl nemalého majetku, syn vystudoval prestižní École Polytechnique a stal se inženýrem. Po studiích nastoupil do čela rodinné stavební firmy Ferret-Savinel a stavěl na francouzské Riviéře.
V roce 1981 se však ve Francii k vládě dostali socialisté a Arnault raději odešel do Spojených států, kde stavěl kondominia na Floridě. Americká zkušenost trvala něco přes dva roky, již v roce 1983 se vrátil zpět do rodné vlasti.

V době návratu francouzská vláda hledala investora pro bankrotující textilní firmu Boussac, která kromě jiného vlastnila i luxusní značku Christian Dior. S pomocí vlivného investora Antoina Bernheima se mu podařilo zafinancovat nákup Boussacu, do něhož jeho rodina vložila je 15 milonů dolarů, tedy ani ne pětinu celkové ceny.

Bernarda zajímal z Boussacu především Dior, proto se zbavil většiny textilních značek, které pod něj spadaly a získal nemalé jmění. Právě to mu vydláždilo cestu do MHLV, kde za necelé dvě miliardy dolarů získal v roce 1989 čtvrtinový podíl. Po svém vstupu do firmy svedl vítězný boj o moc, ve kterém provedl značné čistky ve vedení společnosti. Razantní až brutální postup, ve kterém užil i žalob u soudu, mu vysloužil srovnání s Donaldem Trumpem.

Arnautova strategie v luxusním byznysu zahrnovala dát volné roce svým designérům. Sám s velkými sklony k umění dokázal ocenit kreativitu svých podřízených. Ovšem pouze do té míry, dokud obchod vydělával. V okamžiku kdy ne, neváhal propouštět na jakýchkoliv postech. Právě skloubení kreativity a obchodního ducha vedlo k tak velkému úspěchu MHLV.

Arnaut postupně roztočil kolotoč akvizicí, díky koupi TAG Heuer pronikl například do obchodu s luxusními hodinkami. Ne všechny akvizice však byly stejně úspěšné, a tak Arnaut musel i prodávat.
MHLV je v současnosti velmi úspěšnou firmou, jejíž zisky stále rostou. V roce 2005 až na 2,7 miliardy eur z celkového prodeje ve výši 14 miliard. Společnost též oslavila otevření svého velkého obchodního domu na pařížské Champs-Elyssés, který se stal okamžitě hitem nákupů ve francouzském hlavním městě.

Bernard Arnault je sedmičkou na žebříčku Forbesu pro rok 2006 s majetkem 21,5 miliard dolarů. V roce 2007 na tomto místě zůstáva, ale polepšil si na 26 miliard dolarů. Ve MHLV již zastává vysokou funkci i dcera Delphine. Kromě ní má ženatý Arnault další čtyři děti.

  • Holding nejbohatšího Evropana kupuje luxusní klenotnictví Tiffany. Za 375 miliard

    Blesk, 25. 11. 2019 V jejím čele stojí nejbohatší Evropan Bernard Arnault. Skupina LVMH (což je zkratka pro Moët Hennessy Louis Vuitton SA, vzniklá z fúze dvou legendárních značek) se definitivně dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co. na jeho převzetí za 16,2 miliardy USD (374,2 miliardy Kč). … více

  • Rihanna chce založit vlastní módní dům

    Odhaleno.cz, 21. 1. 2019 Šéf francouzského konglomerátu Moët Hennessy Louis Vuitton devětašedesátiletý Bernard Arnault přivítal touhu zpěvačky Rihanny založit vlastní módní dům. Barbadoská pěnice chce proniknout do světa vysoké módy a konkurovat značkám Chanel, Gucci, Prada a dalším. Právě nejbohatší Evropan a milovník umění jí má k tomu pomoci. … více

  • Zavřou Karlův most? Louis Vuitton si ho chce pronajmout na módní přehlídku

    Blesk, 11. 2. 2016 Módní značka Louis Vuitton se po letech opět pokouší o pronájem Karlova mostu. Ráda by na něm uspořádala módní přehlídku. V roce 2006 z plánu sešlo kvůli odporu veřejnosti. Nyní ale šéf značky Bernard Arnault získal významného spojence – šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Podle něj by měl most výbornou reklamu. … více