zavřít
Zdeněk Mařatka

lékař, průkopník gastroenterologie

Narození:
27. 6. 1914 , Praha, Československo
Úmrtí:
24. 3. 2010  ve věku 95 let,  Praha, Československo  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

8 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Profesor MUDr. Zdeněk Mařatka, DrSc byl průkopníkem gastroenterologie (oboru zabývajícího se nemocemi trávicího ústrojí) mezinárodního významu. Stal se zosobněním historie českého lékařství 20. století. Zdeněk Mařatka pochází z rodiny sochaře Josefa Mařatky. Narodil se den před sarajevským atentátem. Díky osobnosti svého otce se Zdeněk Mařatka osobně poznal s prezidentem T. G. Masarykem i s jinými osobnostmi politického a uměleckého života za 1. republiky. Scházeli se i ve funkcionalistické vile v pražských Střešovicích, kde později psal publikace nebo referáty do odborných časopisů. Často navštěvoval Lány. Od mládí měl Zdeněk Mařatka dvě lásky: medicínu a hudbu. Učil se hrát na piano, s matkou hrával na čtyři ruce, ale brzy pochopil, že by se hudbou nemohl uživit. Jeho pomalé prsty nestihly rychle přejíždět po klávesách, se šikovnýma rukama se člověk musí narodit. Zkoušel sice také komponovat, ale ani tu nedosáhl úspěchu. Umělcům se hluboce obdivuje a proto má hluboký vztah k synu Kryštofovi, který se jako skladatel prosadil ve Francii. Zdeněk Mařatka včas poznal, že se více hodí pro vědeckou práci a medicínu. Jedním z důvodů pro studium medicíny byly vlastní zdravotní potíže, které lékaři nedovedli vyřešit. Řekl si, že tomu musí přijít na kloub. Po promoci v roce 1939 nastoupil Zdeněk Mařatka na II. interní kliniku na Karlově náměstí, kde gastroenterologie nebyla obsazena, proto mohl tento obor vytvářet a rozvíjet. Profesní růst profesora MUDr. Zdeňka Mařatky DrSc: V roce 1939 byl Zdeněk Mařatka promován na lékaře. 1939 – 57 - II. interní klinika v Praze. 1945 - zakládajícím členem České gastroenterologické společnosti. 1947 - docentem vnitřního lékařství Karlovy univerzity. 1948 – 57 - zástupce přednosty II. interní kliniky 1952 – 1957 - vedoucí vnitřního lékařství stomatologické větve lékařské fakulty v Praze a poté přednostou II. interního oddělení nemocnice Na Bulovce. 1966 - byl jmenován doktorem lékařských věd 1969 - profesorem vnitřního lékařství. 1973 - jeho jmenování z politických důvodů zrušili 1990 - byl rehabilitován jako profesor Karlovy univerzity 1976 – 1980 - prezidentem Evropské společnosti trávicí endoskopie 1978 – 1982 - víceprezidentem Světové společnosti trávicí endoskopie 1978 – 1998 - předseda Terminologické komise Světové společnosti trávicí endoskopie Ocenění práce MUDr. Zdeňka Mařatky: 1965 a 1994 - udělena Purkyňova medaile České lékařské společnosti 1994 - Zlatá medaile Karlovy Univerzity 1999 - Čestný diplom Evropské společnosti trávicí endoskopie V roce 2001 byl Zdeněk Mařatka jmenován Rytířem lékařského stavu České lékařské komory. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Profesor MUDr. Zdeněk Mařatka, DrSc byl průkopníkem gastroenterologie (oboru zabývajícího se nemocemi trávicího ústrojí) mezinárodního významu. Stal se zosobněním historie českého lékařství 20. století.

Zdeněk Mařatka pochází z rodiny sochaře Josefa Mařatky. Narodil se den před sarajevským atentátem. Díky osobnosti svého otce se Zdeněk Mařatka osobně poznal s prezidentem T. G. Masarykem i s jinými osobnostmi politického a uměleckého života za 1. republiky. Scházeli se i ve funkcionalistické vile v pražských Střešovicích, kde později psal publikace nebo referáty do odborných časopisů. Často navštěvoval Lány.

Od mládí měl Zdeněk Mařatka dvě lásky: medicínu a hudbu. Učil se hrát na piano, s matkou hrával na čtyři ruce, ale brzy pochopil, že by se hudbou nemohl uživit. Jeho pomalé prsty nestihly rychle přejíždět po klávesách, se šikovnýma rukama se člověk musí narodit. Zkoušel sice také komponovat, ale ani tu nedosáhl úspěchu. Umělcům se hluboce obdivuje a proto má hluboký vztah k synu Kryštofovi, který se jako skladatel prosadil ve Francii.

Zdeněk Mařatka včas poznal, že se více hodí pro vědeckou práci a medicínu. Jedním z důvodů pro studium medicíny byly vlastní zdravotní potíže, které lékaři nedovedli vyřešit. Řekl si, že tomu musí přijít na kloub.

Po promoci v roce 1939 nastoupil Zdeněk Mařatka na II. interní kliniku na Karlově náměstí, kde gastroenterologie nebyla obsazena, proto mohl tento obor vytvářet a rozvíjet.

Profesní růst profesora MUDr. Zdeňka Mařatky DrSc:
V roce 1939 byl Zdeněk Mařatka promován na lékaře.
1939 – 57 - II. interní klinika v Praze.
1945 - zakládajícím členem České gastroenterologické společnosti.
1947 - docentem vnitřního lékařství Karlovy univerzity.
1948 – 57 - zástupce přednosty II. interní kliniky

1952 – 1957 - vedoucí vnitřního lékařství stomatologické větve lékařské fakulty v Praze a poté přednostou II. interního oddělení nemocnice Na Bulovce.

1966 - byl jmenován doktorem lékařských věd
1969 - profesorem vnitřního lékařství.
1973 - jeho jmenování z politických důvodů zrušili
1990 - byl rehabilitován jako profesor Karlovy univerzity

1976 – 1980 - prezidentem Evropské společnosti trávicí endoskopie
1978 – 1982 - víceprezidentem Světové společnosti trávicí endoskopie
1978 – 1998 - předseda Terminologické komise Světové společnosti trávicí endoskopie

Ocenění práce MUDr. Zdeňka Mařatky:
1965 a 1994 - udělena Purkyňova medaile České lékařské společnosti
1994 - Zlatá medaile Karlovy Univerzity
1999 - Čestný diplom Evropské společnosti trávicí endoskopie

V roce 2001 byl Zdeněk Mařatka jmenován Rytířem lékařského stavu České lékařské komory.