zavřít
Viktor Vekselberg

podnikatel

Věk:
62
Narození:
14. 4. 1957 , Drohobyč, Ukrajina, Sovětský svaz
Znamení:
beran   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Viktor Felixovič Vekselberg (* 14. dubna 1957 Drohobyč, Ukrajina, Sovětský svaz) je ruský podnikatel, manažer, předseda představenstva společnosti OAO Tyumen Oil Company a předseda představenstva ZAO Renova. Patří mezi oligarchy, kterým nevadí přidat ruku k tvrdé práci a trochu se i ušpinit, vlastním pojetím etiky podnikání získal lehce pejorativní přezdívku od časopisu Forbes. Své bohatství vybudoval na hliníku a ropě, a je znám prvním násilným převzetím firmy na území Ruska - v roce 1994. Později se spojil s M. Fridmanem a dalšími vlivnými Rusy, aby koupili ropnou společnost TNK. Právě tato společnost vstoupila do neslavného společného podniku s British Petrol. Po pěti letech od sloučení vyvinul tlak na vyšší kontrolu a výkonní pracovníci museli odejít nebo uprchnout z Ruska. Přesto si Vekselberg najde čas i na zábavnější aktivity, minulý rok vydal milion dolarů za historické zvony, aby je vrátil z Harvardu zpět do Moskvy a v roce 2004 dokonce utratil zhruba 100 milionů dolarů za devět jedinečných Fabergéových vajec (odkoupil je od rodiny vydávající právě slavný Forbes magazín; takto se stal největším vlastníkem těchto vajec na světě). A tak přestože jsou jeho činy považovány mnohdy za ryze kapitalistické, sám přiznává nacionalistické úmysly vrátit Rusku maximum národních památek. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Viktor Felixovič Vekselberg (* 14. dubna 1957 Drohobyč, Ukrajina, Sovětský svaz) je ruský podnikatel, manažer, předseda představenstva společnosti OAO Tyumen Oil Company a předseda představenstva ZAO Renova.

Patří mezi oligarchy, kterým nevadí přidat ruku k tvrdé práci a trochu se i ušpinit, vlastním pojetím etiky podnikání získal lehce pejorativní přezdívku od časopisu Forbes. Své bohatství vybudoval na hliníku a ropě, a je znám prvním násilným převzetím firmy na území Ruska - v roce 1994. Později se spojil s M. Fridmanem a dalšími vlivnými Rusy, aby koupili ropnou společnost TNK. Právě tato společnost vstoupila do neslavného společného podniku s British Petrol. Po pěti letech od sloučení vyvinul tlak na vyšší kontrolu a výkonní pracovníci museli odejít nebo uprchnout z Ruska. Přesto si Vekselberg najde čas i na zábavnější aktivity, minulý rok vydal milion dolarů za historické zvony, aby je vrátil z Harvardu zpět do Moskvy a v roce 2004 dokonce utratil zhruba 100 milionů dolarů za devět jedinečných Fabergéových vajec (odkoupil je od rodiny vydávající právě slavný Forbes magazín; takto se stal největším vlastníkem těchto vajec na světě). A tak přestože jsou jeho činy považovány mnohdy za ryze kapitalistické, sám přiznává nacionalistické úmysly vrátit Rusku maximum národních památek.

Hledáte také jako: Viktor Felixovič Vekselberg
Rychlá navigace:novinky |diskuse