zavřít
Václav Šlajs

poslanec

Věk:
67
Narození:
7. 8. 1952 , Plzeň, Československo
Znamení:
lev   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

6 se líbí, 56 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Václav Šlajs je český politik ČSSD, od ledna 2014 hejtman Plzeňského kraje, předtím první náměstek plzeňského hejtmana. V minulosti byl dvakrát poslancem Parlamentu ČR za Plzeňský kraj.Vzdělání, profese a rodinaV letech 1967–1971 vystudoval Střední průmyslovou školu stavební. Pak v letech 1985–1989 Vysokou školu politickou ÚV KSČ a v letech 1991-1993 nadstavbové studium sociologie na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působil dvacet let jako voják z povolání u ČSLA. V letech 1993–1999 jej zaměstnával podnik Armabeton a.s, kde byl referentem zakázek a marketingu, později náměstkem ředitele. V letech 1999-2000 zastával manažerskou pozici v Regionální rozvojové agentuře. Je ženatý, má dvě dcery. Politická kariéraPřed rokem 1989 byl členem KSČ. V roce 1993 vstoupil do ČSSD. V roce 1995 se stal členem Ústředního výkonného výboru ČSSD. Byl rovněž místopředsedou městské organizace ČSSD v Plzni, předsedou městské organizace a od roku 1999 předsedou krajské organizace sociální demokracie (na tomto postu byl ještě k roku 2006). V komunálních volbách roku 1998 byl zvolen za ČSSD do zastupitelstva města Plzeň. Profesně se uvádí jako ekonomický náměstek. V zastupitelstvu města setrval do roku 2002. Zastával tu funkci předsedy Komise pro koncepci a rozvoj města.V krajských volbách roku 2000 byl zvolen do Zastupitelstva Plzeňského kraje za ČSSD. Mandát krajského zastupitele opětovně získal v krajských volbách roku 2004. Krajským zastupitelem byl do roku 2006. Měl post předsedy kontrolního výboru. V krajských volbách roku 2008 nekandidoval, ale do krajského zastupitelstva se opětovně dostal v krajských volbách roku 2012.Ve volbách v roce 2006 byl zvolen do poslanecké sněmovny za ČSSD (volební obvod Plzeňský kraj). Byl členem sněmovního výboru pro bezpečnost a kontrolního výboru. Poslanecký mandát obhájoval ve volbách roku 2010, ale nebyl zvolen kvůli tzv. kroužkování. Do sněmovny nicméně usedl dodatečně jako náhradník v říjnu 2012.V závěru ledna 2013 se po kritice související s počtem jím zastávaných funkcí poslaneckého mandátu vzdal. Chce se plně věnovat funkci náměstka plzeňského hejtmana.Po rezignaci Milana Chovance byl 27. ledna 2014 zvolen hejtmanem Plzeňského kraje. Proti jeho zvolení se kromě opozice postavilo přímo na jednání zastupitelstva i několik desítek demonstrantů, kterým vadila jeho minulost coby armádního politruka. Šlajs připustil, že byl předsedou útvarové organizace KSČ jako důstojník v Československé lidové armádě, ale odmítl, že by byl politrukem. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Václav Šlajs je český politik ČSSD, od ledna 2014 hejtman Plzeňského kraje, předtím první náměstek plzeňského hejtmana. V minulosti byl dvakrát poslancem Parlamentu ČR za Plzeňský kraj.

Vzdělání, profese a rodina
V letech 1967–1971 vystudoval Střední průmyslovou školu stavební. Pak v letech 1985–1989 Vysokou školu politickou ÚV KSČ a v letech 1991-1993 nadstavbové studium sociologie na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působil dvacet let jako voják z povolání u ČSLA. V letech 1993–1999 jej zaměstnával podnik Armabeton a.s, kde byl referentem zakázek a marketingu, později náměstkem ředitele. V letech 1999-2000 zastával manažerskou pozici v Regionální rozvojové agentuře. Je ženatý, má dvě dcery.

Politická kariéra
Před rokem 1989 byl členem KSČ. V roce 1993 vstoupil do ČSSD. V roce 1995 se stal členem Ústředního výkonného výboru ČSSD. Byl rovněž místopředsedou městské organizace ČSSD v Plzni, předsedou městské organizace a od roku 1999 předsedou krajské organizace sociální demokracie (na tomto postu byl ještě k roku 2006).

V komunálních volbách roku 1998 byl zvolen za ČSSD do zastupitelstva města Plzeň. Profesně se uvádí jako ekonomický náměstek. V zastupitelstvu města setrval do roku 2002. Zastával tu funkci předsedy Komise pro koncepci a rozvoj města.

V krajských volbách roku 2000 byl zvolen do Zastupitelstva Plzeňského kraje za ČSSD. Mandát krajského zastupitele opětovně získal v krajských volbách roku 2004. Krajským zastupitelem byl do roku 2006. Měl post předsedy kontrolního výboru. V krajských volbách roku 2008 nekandidoval, ale do krajského zastupitelstva se opětovně dostal v krajských volbách roku 2012.

Ve volbách v roce 2006 byl zvolen do poslanecké sněmovny za ČSSD (volební obvod Plzeňský kraj). Byl členem sněmovního výboru pro bezpečnost a kontrolního výboru. Poslanecký mandát obhájoval ve volbách roku 2010, ale nebyl zvolen kvůli tzv. kroužkování. Do sněmovny nicméně usedl dodatečně jako náhradník v říjnu 2012.

V závěru ledna 2013 se po kritice související s počtem jím zastávaných funkcí poslaneckého mandátu vzdal. Chce se plně věnovat funkci náměstka plzeňského hejtmana.

Po rezignaci Milana Chovance byl 27. ledna 2014 zvolen hejtmanem Plzeňského kraje. Proti jeho zvolení se kromě opozice postavilo přímo na jednání zastupitelstva i několik desítek demonstrantů, kterým vadila jeho minulost coby armádního politruka. Šlajs připustil, že byl předsedou útvarové organizace KSČ jako důstojník v Československé lidové armádě, ale odmítl, že by byl politrukem.

  • Novým hejtmanem Plzeňského kraje je Josef Bernard z ČSSD

    Parlamentnílisty.cz, 21. 11. 2016 Pátým hejtmanem Plzeňského kraje se dnes stal jednapadesátiletý Josef Bernard z ČSSD. Bývalého generálního ředitele plzeňské firmy Škoda Transportation, lídra ČSSD v krajských volbách, na ustavujícím zasedání volilo ve veřejném hlasování 23 z 45 zastupitelů vzešlých z říjnových voleb. V čele kraje Bernard střídá čtyřiašedesátiletého stranického kolegu Václava Šlajse, který už nekandidoval. … více

  • Hejtman Šlajs: Plzeňský kraj bojuje s vylidňováním venkova

    Parlamentnílisty.cz, 1. 8. 2016 V kulturním domě v Konstantinových Lázních předal v sobotu 30. července 2016 hejtman Václav Šlajs Zlatou stuhu a šek Vesnici roku 2016, kterou se pro Plzeňský kraj dle hodnotící komise celostátní soutěže Vesnice roku staly právě Konstantinovy Lázně na Tachovsku. Společně s hejtmanem se udílení dalších ocenění zhostili také členové Rady Plzeňského kraje náměstkové hejtmana Zdeňka Lišková a Ivo Grüner a radní Václav Štekl, poslanec PS ČR Václav Votava a senátor Miroslav Nenutil. … více

  • Hejtman žaluje Babišovo ministerstvo: „Stát je jeden z největších lichvářů“

    Blesk, 23. 5. 2016 Plzeňský kraj podá prostřednictvím právní kanceláře do konce května správní žalobu na ministerstvo financí (MF) kvůli vyměřenému penále za čerpání dotací při stavbě klatovské nemocnice. Rozhodli o tom dnes radní, řekl novinářům hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Kraj by měl podle ministerstva platit pokutu necelých 98 milionů korun a k tomu stoprocentní penále. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje. … více