zavřít
Liliane Bettencourt

největší akcionář l'oreal

Narození:
21. 10. 1922 , Francie
Úmrtí:
21. 9. 2017  ve věku 94 let,  Paříž, Francie  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Značka L’Oreal patří mezi nejznámější hráče v byznysu točícím se kolem ženské krásy. Více než čtvrtinu v ní drží nejbohatší žena světa, která svůj majetek zdědila po otci, jenž ho vybudoval v podstatě z ničeho. Příběh L’Oreal začíná v roce 1907, kdy Lilianin otec Eugene Schueller vynalezl nový způsob barvení vlasů. Postupně se rozjížděla výroba dalších a dalších kosmetických přípravků a ze Société Française de Teintures Inoffensives pour Cheveux, jak se původně Schuellerova firma jmenovala, rostl slušný rodinný podnik. Dcera Lilian se narodila jako jedináček 21. října 1922, matka jí zemřela, když jí bylo pět let. Schueller byl po válce často kritizován, že v jejím průběhu sympatizoval s nacisty. Dokonce se tvrdí že v sídle L’Orealu v Paříži se již před válkou scházela skupina La Cagoule, která patřila k sympatizantům nacistického režimu. Lilian zdědila podíl v L’Orealu v roce 1954, kdy otec zemřel. Dnes je největším vlastníkem společnosti s podílem 27,5%, následována společností Nestlé, která vlastní 26,4%. Zbytek akcií je veřejně obchodován. L’Orealu se v současnosti daří velmi dobře, je kosmetickým kolosem, který ve výrobě zaměstnává více než 15.000 lidí. Ekonomické výsledky jsou vynikající a dlouhodobě rostou s překvapující dynamikou. Za rok 2005 společnost ohlásila prodej ve výši 14,5 miliardy eur a zisk 2,2 miliardy eur, což znamenalo meziroční nárůst zisku o 8,5%. Lilianin manžel André, kterého si vzala v roce 1954, je bývalým politikem, který zastával významné pozice ve francouzské administrativě, mimo jiné byl například ministrem zahraničí či ministrem pro kulturu. Dcera Françoise sedí ve správní radě L’Orealu. Lilian založila nadaci Bettencourt Schueller, která každoročně uděluje cenu pro mladé vědce z oblasti medicíny a biologie. Oceněný vědec pak spolu se svým týmem získá 300.000 dolarů pro svůj výzkum. Bettencourt je dle žebříčku Forbes pro rok 2007 na dvanáctým nejbohatším obyvatelem planety. S majetkem 20,7 miliard dolarů je pak druhou nejbohatší osobou ve Francii, kde ji nedávno předběhl Bernard Arnault. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Značka L’Oreal patří mezi nejznámější hráče v byznysu točícím se kolem ženské krásy. Více než čtvrtinu v ní drží nejbohatší žena světa, která svůj majetek zdědila po otci, jenž ho vybudoval v podstatě z ničeho.

Příběh L’Oreal začíná v roce 1907, kdy Lilianin otec Eugene Schueller vynalezl nový způsob barvení vlasů. Postupně se rozjížděla výroba dalších a dalších kosmetických přípravků a ze Société Française de Teintures Inoffensives pour Cheveux, jak se původně Schuellerova firma jmenovala, rostl slušný rodinný podnik. Dcera Lilian se narodila jako jedináček 21. října 1922, matka jí zemřela, když jí bylo pět let.

Schueller byl po válce často kritizován, že v jejím průběhu sympatizoval s nacisty. Dokonce se tvrdí že v sídle L’Orealu v Paříži se již před válkou scházela skupina La Cagoule, která patřila k sympatizantům nacistického režimu.

Lilian zdědila podíl v L’Orealu v roce 1954, kdy otec zemřel. Dnes je největším vlastníkem společnosti s podílem 27,5%, následována společností Nestlé, která vlastní 26,4%. Zbytek akcií je veřejně obchodován.

L’Orealu se v současnosti daří velmi dobře, je kosmetickým kolosem, který ve výrobě zaměstnává více než 15.000 lidí. Ekonomické výsledky jsou vynikající a dlouhodobě rostou s překvapující dynamikou. Za rok 2005 společnost ohlásila prodej ve výši 14,5 miliardy eur a zisk 2,2 miliardy eur, což znamenalo meziroční nárůst zisku o 8,5%.

Lilianin manžel André, kterého si vzala v roce 1954, je bývalým politikem, který zastával významné pozice ve francouzské administrativě, mimo jiné byl například ministrem zahraničí či ministrem pro kulturu. Dcera Françoise sedí ve správní radě L’Orealu.

Lilian založila nadaci Bettencourt Schueller, která každoročně uděluje cenu pro mladé vědce z oblasti medicíny a biologie. Oceněný vědec pak spolu se svým týmem získá 300.000 dolarů pro svůj výzkum.

Bettencourt je dle žebříčku Forbes pro rok 2007 na dvanáctým nejbohatším obyvatelem planety. S majetkem 20,7 miliard dolarů je pak druhou nejbohatší osobou ve Francii, kde ji nedávno předběhl Bernard Arnault.

  • Bývalý francouzský prezident Sarkozy byl obviněn z trestného činu

    Blesk, 22. 3. 2013 Francouzská justice dnes formálně obvinila bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho z trestného činu. Stalo se tak v rámci vyšetřování, zda od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové, dědičky kosmetické firmy L'Oreal, přijal peníze na podporu své volební kampaně v roce 2007. … více

  • Nejbohatší Francouzka byla zbavena svéprávnosti. Začal se boj o 400 miliard!

    Tiscali, 17. 10. 2011 Hlavní majitelka kosmetického impéria L'Oréal Liliane Bettencourtová byla zbavena svéprávnosti. Soud dnes nařídil zákonné opatrovnictví pro téměř devětaosmdesátiletou miliardářku, která má podle lékařů vážné zdravotní potíže. … více

  • Deník Le Monde chce zažalovat prezidentský palác

    Tn.cz, 13. 9. 2010 Francouzský list Le Monde dnes obvinil prezidentský palác, že v červenci použil nezákonné postupy ve snaze identifikovat zdroj informací listu k finančnímu skandálu kolem dědičky kosmetické firmy L'Oréal Liliane Bettencourtové. … více

Hledáte také jako: Liliane Bettencourtová
Rychlá navigace:novinky |diskuse