zavřít
Jiří Netík
přidej profesi
Věk:
66
Narození:
9. 8. 1953 , Brno
Znamení:
lev   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

21 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jiří Netík patří mezi nejlepší české řezbáře, kterému zdatně sekunduje jeho žena Martina . Jiří Netík vystudoval původně chemickou průmyslovku, poté se živil jako rockový muzikant. Řezbářství a sochařské práci se začal věnovat až ve 30 letech. Jiří Netík se učil sám metodou úspěch – omyl. Výsledkem bylo virtuózní zvládnutí techniky, které se projevuje obvzlášť u tvrdých materiálů, jako jsou ořech nebo dub. Duchovním vodítkem a inspirací je pro Netíka víra v Boha. To se projevuje na řadě jeho prací. Bysta Jana Palacha Socha Morava pro korunního prince Aloise z Lichtenštejna Figurální hlavice houslí Návrhy uměleckého skla Hlava brněnského bohéma Franty Kocourka Nejvíce ale Jiří Netík proslul svými betlémy. Za své vzory považuje práce Mistra Pavla z Levoče, Wita Stwosze či Františka Bílka. Jeho betlémy mají dokonale vypracované detaily s oduševnělými tvářemi figur.Některé figury jsou také velice ovlivněny a vyřezány podle slavných obrazů, např. Leonardova Jana Křtitele. V roce 2009 byl Jiří Netík vyzván z Vatikánu, aby svůj největší betlém vystavil v římském Panteonu. To je takový betlémářský Olymp. Jde o velmi prestižní záležitost, která se každý rok nabízí jen jednomu skutečnému Mistrovi z celého světa. Betlém je z ořechového dřeva na ploše asi šest metrů čtverečných. Figury jsou vysoké zhruba 1m. Vznikal postupně od roku 1991. Po skončení vánočního času se opět vrátí do Brna. S výstavou je spojena i audience u papeže Benedikta XVI. Při této příležitosti mu brněnský řezbář věnuje menší betlém z lipového dřeva. Jiří Netík působil i jako pedagog, externě spolupracoval s Fakultou architektury VUT v Brně, a od roku 1996 vyučoval na VOŠ uměleckých řemesel v Brně a na psychosomatické klinice v Insy - Německo. Každoročně pořádá ve Slavonicích kurzy řezbářství a sochařství, které jsou přístupné všem zájemcům. Jiří Netík výstavuje od roku 1983 v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Itálii, ve Švýcarsku, Finsku a v dalších zemích. Poslední významné samostatné výstavy: Linec –Rakousko, 2003 Vídeň – Rakousko, 2005 Praha - Národní Muzeum (Musaion)- 2006 Bergamo - radnice –Itálie, 2006 Utrecht – Dóm, Nizozemsko – 2007 Primmersdorf – zámek, Rakousko – 2007 Brno - Křížová chodba Nové radnice - 2007 Účast na sympoziích: 1. Mezinárodní umělecké sympozium - Atelier an der Donau, Poechlarn, Rakousko - 2006 5. Mezinárodní sochařské sympozium v Caerleon, Velká Británie–Wales - 2007 Významná ocenění: Cena Jihomoravského kraje za přínos v oblasti výtvarného umění - 2007 O práci Jiřího Netíka byly natočeny filmy: Pajduláci J. Netíka, 1990, režie Křižan Aj, stojím před dveřmi a tluku, 1992, režie Tesáček …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jiří Netík patří mezi nejlepší české řezbáře, kterému zdatně sekunduje jeho žena Martina .

Jiří Netík vystudoval původně chemickou průmyslovku, poté se živil jako rockový muzikant. Řezbářství a sochařské práci se začal věnovat až ve 30 letech.

Jiří Netík se učil sám metodou úspěch – omyl. Výsledkem bylo virtuózní zvládnutí techniky, které se projevuje obvzlášť u tvrdých materiálů, jako jsou ořech nebo dub.

Duchovním vodítkem a inspirací je pro Netíka víra v Boha. To se projevuje na řadě jeho prací.
Bysta Jana Palacha
Socha Morava pro korunního prince Aloise z Lichtenštejna
Figurální hlavice houslí
Návrhy uměleckého skla
Hlava brněnského bohéma Franty Kocourka


Nejvíce ale Jiří Netík proslul svými betlémy.
Za své vzory považuje práce Mistra Pavla z Levoče, Wita Stwosze či Františka Bílka.
Jeho betlémy mají dokonale vypracované detaily s oduševnělými tvářemi figur.Některé figury jsou také velice ovlivněny a vyřezány podle slavných obrazů, např. Leonardova Jana Křtitele.

V roce 2009 byl Jiří Netík vyzván z Vatikánu, aby svůj největší betlém vystavil v římském Panteonu. To je takový betlémářský Olymp. Jde o velmi prestižní záležitost, která se každý rok nabízí jen jednomu skutečnému Mistrovi z celého světa.

Betlém je z ořechového dřeva na ploše asi šest metrů čtverečných. Figury jsou vysoké zhruba 1m. Vznikal postupně od roku 1991. Po skončení vánočního času se opět vrátí do Brna.

S výstavou je spojena i audience u papeže Benedikta XVI. Při této příležitosti mu brněnský řezbář věnuje menší betlém z lipového dřeva.

Jiří Netík působil i jako pedagog, externě spolupracoval s Fakultou architektury VUT v Brně, a od roku 1996 vyučoval na VOŠ uměleckých řemesel v Brně a na psychosomatické klinice v Insy - Německo. Každoročně pořádá ve Slavonicích kurzy řezbářství a sochařství, které jsou přístupné všem zájemcům.

Jiří Netík výstavuje od roku 1983 v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Itálii, ve Švýcarsku, Finsku a v dalších zemích.

Poslední významné samostatné výstavy:
Linec –Rakousko, 2003
Vídeň – Rakousko, 2005
Praha - Národní Muzeum (Musaion)- 2006
Bergamo - radnice –Itálie, 2006
Utrecht – Dóm, Nizozemsko – 2007
Primmersdorf – zámek, Rakousko – 2007
Brno - Křížová chodba Nové radnice - 2007

Účast na sympoziích:
1. Mezinárodní umělecké sympozium - Atelier an der Donau, Poechlarn, Rakousko - 2006
5. Mezinárodní sochařské sympozium v Caerleon, Velká Británie–Wales - 2007

Významná ocenění:
Cena Jihomoravského kraje za přínos v oblasti výtvarného umění - 2007

O práci Jiřího Netíka byly natočeny filmy:
Pajduláci J. Netíka, 1990, režie Křižan
Aj, stojím před dveřmi a tluku, 1992, režie Tesáček

  • Hašek popřál na Hradě Klausovi k jubileu, Sobotkovi navzdory

    Novinky, 21. 6. 2011 Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) v úterý dopoledne popřál na Pražském hradě prezidentu Václavu Klausovi k 70. narozeninám, které oslavil v neděli. Šéf hejtmanů věnoval hlavě státu kolekci jihomoravských vín a plastiku Blíženci od řezbáře Jiřího Netíka. … více

  • Kajínek je pro Čechy kultovní postavou, podle psychologa je to absurdní

    Novinky, 11. 10. 2010 V Česku zřejmě není jiného vězně, kterému by se dostávala tak velká podpora jeho příznivců. Na doživotí odsouzeného Jiřího Kajínka (49) obdivují především ženy a leckdy až fanaticky věří v jeho nevinu. Soudní znalec na psychologii Karel Netík dokonce hovoří o kultu. … více