zavřít
František Lukl

politik

Věk:
40
Narození:
30. 9. 1977 , Kyjov, Československo
Znamení:
váhy   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Mgr. František Lukl, MPA je český politik, od roku 2005 starosta města Kyjov, od roku 2011 místopředseda Svazu měst a obcí ČR a od července 2013 do ledna 2014 ministr pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka. Po úspěšném absolvování Klvaňova gymnázia v Kyjově (maturoval v roce 1996) vystudoval právo a právní vědu na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promoval v roce 2001). V roce 2010 navíc na téže fakultě získal za studium zprostředkované pod záštitou Nottingham Trent University titul MPA.V letech 2001 až 2002 pracoval jako vedoucí právního oddělení Referátu kanceláře přednosty Okresního úřadu Hodonín. Od roku 2003 do roku 2005 pak působil na pozici vedoucího odboru kanceláře starosty s kompletní právní agendou města Kyjova.František Lukl je rozvedený.Politické působení Do politiky se pokoušel vstoupit už v komunálních volbách v roce 1998, když kandidoval jako nestraník za US-DEU do Zastupitelstva města Kyjova (mandát však nezískal). Neuspěl ani v komunálních volbách v roce 2002, tentokrát už na kandidátce hnutí Sedmadvacítka nezávislých.V průběhu volebního období 2002 až 2006 se však stal zastupitelem města Kyjova (po rezignaci předchozích zastupitelů za hnutí Sedmadvacítka nezávislých) a v únoru 2005 byl zvolen starostou města Kyjova (předchozí starosta Jan Letocha se totiž stal členem Rady Jihomoravského kraje a složil funkci). Mandát zastupitele obhájil na kandidátce hnutí Sedmadvacítka nezávislých jak v komunálních volbách v roce 2006, tak v roce 2010 (stejně tak i křeslo starosty).Do vyšší politiky se pokoušel neúspěšně proniknout v krajských volbách v roce 2012, kdy v Jihomoravském kraji vedl kandidátku "Sdružení nestraníků" (hnutí však získalo jen 3,89 % hlasů a do Zastupitelstva Jihomoravského kraje se nedostalo).V červnu 2011 byl zvolen místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky.Při sestavování své vlády mu designovaný premiér Jiří Rusnok nabídl 1. července 2013 post ministra pro místní rozvoj. Nabídku přijal 3. července 2013 s tím, že si bere z pozice starosty Kyjova neplacenou dovolenou a na zářijovém zastupitelstvu se zřejmě rozhodne o dalším postupu. Prezident Miloš Zeman jej do funkce jmenoval 10. července 2013.Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval v Jihomoravském kraji jako lídr SPOZ (z pozice nestraníka), ale neuspěl. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Mgr. František Lukl, MPA je český politik, od roku 2005 starosta města Kyjov, od roku 2011 místopředseda Svazu měst a obcí ČR a od července 2013 do ledna 2014 ministr pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka.

Po úspěšném absolvování Klvaňova gymnázia v Kyjově (maturoval v roce 1996) vystudoval právo a právní vědu na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promoval v roce 2001). V roce 2010 navíc na téže fakultě získal za studium zprostředkované pod záštitou Nottingham Trent University titul MPA.

V letech 2001 až 2002 pracoval jako vedoucí právního oddělení Referátu kanceláře přednosty Okresního úřadu Hodonín. Od roku 2003 do roku 2005 pak působil na pozici vedoucího odboru kanceláře starosty s kompletní právní agendou města Kyjova.

František Lukl je rozvedený.

Politické působení
Do politiky se pokoušel vstoupit už v komunálních volbách v roce 1998, když kandidoval jako nestraník za US-DEU do Zastupitelstva města Kyjova (mandát však nezískal). Neuspěl ani v komunálních volbách v roce 2002, tentokrát už na kandidátce hnutí Sedmadvacítka nezávislých.
V průběhu volebního období 2002 až 2006 se však stal zastupitelem města Kyjova (po rezignaci předchozích zastupitelů za hnutí Sedmadvacítka nezávislých) a v únoru 2005 byl zvolen starostou města Kyjova (předchozí starosta Jan Letocha se totiž stal členem Rady Jihomoravského kraje a složil funkci). Mandát zastupitele obhájil na kandidátce hnutí Sedmadvacítka nezávislých jak v komunálních volbách v roce 2006, tak v roce 2010 (stejně tak i křeslo starosty).

Do vyšší politiky se pokoušel neúspěšně proniknout v krajských volbách v roce 2012, kdy v Jihomoravském kraji vedl kandidátku "Sdružení nestraníků" (hnutí však získalo jen 3,89 % hlasů a do Zastupitelstva Jihomoravského kraje se nedostalo).

V červnu 2011 byl zvolen místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky.

Při sestavování své vlády mu designovaný premiér Jiří Rusnok nabídl 1. července 2013 post ministra pro místní rozvoj. Nabídku přijal 3. července 2013 s tím, že si bere z pozice starosty Kyjova neplacenou dovolenou a na zářijovém zastupitelstvu se zřejmě rozhodne o dalším postupu. Prezident Miloš Zeman jej do funkce jmenoval 10. července 2013.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval v Jihomoravském kraji jako lídr SPOZ (z pozice nestraníka), ale neuspěl.

  • Hejtmani a starostové společně varují před novelou zákona o střetu zájmů. Může ochromit fungování samospráv

    Parlamentnílisty.cz, 5. 12. 2017 Asociace krajů ČR a Svaz měst a obcí ČR požadují změnu zákona o střetu zájmů. Představitelé organizací hájících zájmy samospráv, karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová a kyjovský starosta František Lukl, tak podepsali společné prohlášení. Chtějí, aby přístup do majetkových přiznání zastupitelů měly pouze kontrolní orgány. Jde totiž o citlivé údaje, u kterých je velké riziko zneužití. … více

  • Konference Bezpečná škola: Letošní ročník skončil, většina účastníků si nenechá ujít ani ten další

    Parlamentnílisty.cz, 22. 6. 2017 Již třetí ročník konference se uskutečnil ve čtvrtek 25. května 2017 opět v prostorách Národní technické knihovny v Praze 6 v Dejvicích. Prostor Ballingova sálu byl vyprodán měsíc dopředu, odborné konference se zúčastnilo přes 255 posluchačů, především z řad ředitelů škol všech stupňů a odborné veřejnosti. Záštitu nad akcí převzali: Milan Chovanec, ministr vnitra České republiky, Mgr. Jana Vildumetzová, předsedkyně Asociace krajů České republiky, Mgr. František Lukl, MPA, předseda Svazu měst a obcí České republiky, Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje a Mgr. Tomáš Zatloukal, ústřední školní inspektor – Česká školní inspekce. Zlatým partnerem konference byla Asociace bezpečná škola z.s. a společnost Siemens s.r.o. Partnerským regionem se pro tento ročník stal Středočeský kraj. … více

  • Svaz měst a obcí chce po církvi stáhnutí stovek žalob na obce

    Parlamentnílisty.cz, 23. 8. 2016 Svaz měst a obcí se obrátí na Českou biskupskou konferenci (ČBK), aby stejnou výzvu, která se týkala žalob na kraje, zveřejnila také ve vztahu k obecnímu majetku. Novinářům to po dnešním jednání s kardinálem Dominikem Dukou řekl předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Minimálně bude chtít svaz takové prohlášení ve vztahu k majetku, který na obce přešel před rokem 2006. Zprávu přinesla ČTK. … více