zavřít
Alois Liška

generál

Narození:
20. 11. 1895 , Záborčí u Malé Skály
Úmrtí:
7. 2. 1977  ve věku 81 let,  Londýn, Anglie  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Generál Alois Liška patří k válečným osobnostem 1. a 2. světové války. Alois Liška bojoval v 1. světové válce v řadách rakousko–uherské armády na východní frontě. V roce 1917 byl zajat a poté se přihlásil do československých legií v Rusku, s nimiž prodělal celou anabázi. Ve dvacátém roce se vrátil do vlasti. Po celou dobu první republiky sloužil Alois Liška v armádě u dělostřeleckých jednotek. V roce 1929 absolvoval Vysokou válečnou školu. V roce 1940, po německé okupaci, odešel Alois Liška ilegálně do ciziny. Ve Francii byl velitelem 1. dělostřeleckého pluku. Ve Velké Británii převzal velení Československé samostatné obrněné brigády a po návratu na evropský kontinent s ní bojoval u Dunkerque až do vítězného konce. Po válce byl Alois Liška v Československu jmenován divizním a později armádním generálem. Rovněž působil jako velitel Vysoké školy válečné. V únoru 1948, po převzetí moci komunisty, byl z funkce odvolán a sledován neustále STB. Téhož roku se mu podařilo uprchnout za hranice a opět se uchýlil do Velké Británie. Stal se čestným předsedou Československé obce legionářské v exilu a pracoval jako ředitel jazykové školy. Do Československa se již nikdy nevrátil. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Generál Alois Liška patří k válečným osobnostem 1. a 2. světové války.

Alois Liška bojoval v 1. světové válce v řadách rakousko–uherské armády na východní frontě. V roce 1917 byl zajat a poté se přihlásil do československých legií v Rusku, s nimiž prodělal celou anabázi. Ve dvacátém roce se vrátil do vlasti.

Po celou dobu první republiky sloužil Alois Liška v armádě u dělostřeleckých jednotek. V roce 1929 absolvoval Vysokou válečnou školu.

V roce 1940, po německé okupaci, odešel Alois Liška ilegálně do ciziny. Ve Francii byl velitelem 1. dělostřeleckého pluku. Ve Velké Británii převzal velení Československé samostatné obrněné brigády a po návratu na evropský kontinent s ní bojoval u Dunkerque až do vítězného konce.

Po válce byl Alois Liška v Československu jmenován divizním a později armádním generálem. Rovněž působil jako velitel Vysoké školy válečné. V únoru 1948, po převzetí moci komunisty, byl z funkce odvolán a sledován neustále STB. Téhož roku se mu podařilo uprchnout za hranice a opět se uchýlil do Velké Británie. Stal se čestným předsedou Československé obce legionářské v exilu a pracoval jako ředitel jazykové školy. Do Československa se již nikdy nevrátil.